Основна тема в днешната преса е трагедията в Хитрино, при която се взривиха влакови цистерни с пропилен и пропан-бутан. Ежедневниците описват текущата обстановка в селото и отбелязват, че все още няма яснота защо са се взривили цистерните. Изданията припомнят отворената дарителска сметка, както и SMS-номера за подпомагане на пострадалите, открит от БЧК. Вестниците информират също така, че само през уикенда 500 души са дарили кръв за пострадалите, които са в тежко състояние в болници.
„Капитал Daily“ се спира на обявената миналата седмица информация от Националното сдружение на частните болници за съд срещу касата. „15 частни болници подадоха жалба до Върховния административен съд, с която искат магистратите да забранят на институцията да разпределя средства от излишъка си за плащания на лекарства, при положение че не е изплатила извършената дейност от болниците. Става въпрос за медицински услуги, които излизат извън месечните лимити на клиниките. Сумата на изработените клинични пътеки на тези болници е общо 717 347 лв., но към нея се очаква да се присъединят още лечебни заведения, коментира Николай Болтаджиев, председател на Националното сдружение на частните болници“, пише вестникът.
Друг материал в изданието разглежда програмата за профилактика на ротавирусни инфекции. „Втора препоръчителна ваксина влиза в календара за следващата година и родителите ще могат да се възползват по желание от нея. Става въпрос за ваксината срещу ротавирусни инфекции при най-малките бебета и деца. Досега продуктът се купуваше от родителите по желание. Имунизациите не са задължителни, но от следващата година държавата осигурява средства, с които родителите могат да ваксинират децата си по желание. Това съобщи подуправителят на здравната каса Иванка Кръстева по време на 10-ата среща на здравните медиатори“, пише изданието.
„Това ще е втората препоръчителна ваксина след тази срещу рак на маточната шийка. За двете препоръчителни имунизации здравната каса ще получи трансфер от здравното министерство в размер на 2.1 млн. лв. До момента всички желаещи купуваха ваксината срещу ротавирус сами, което им струваше около 400 лв. Здравната каса предприема стъпката, защото всяка година плаща между 10 и 12 млн. лв. за лечение на деца от 0 до пет години с ротавирусни гастроентерити. Заболяването протича изключително тежко в ранна детска възраст и децата бързо изпадат в тежко състояние“, допълва вестникът и уточнява: „Всяка година по данни на Центъра за заразни и паразитни болести се отчитат между 18 и 20 хил. случая.“
„Проучванията показват, че в Белгия, която е една от първите европейски страни, въвели ваксината, още на първата година 2008, броят на случаите с бебета под една година, които са пострадали от ротавирусна инфекция, намалява с 81%. Великобритания въвежда продукта през юни 2013 г., като лекарите успяват да обхванат 93% от децата, и в резултат броят на регистрираните инфекции намалява със 78%“, посочва още публикацията.
„Труд“ информира, че проф. Генчо Начев е станал Рицар на годината. „Проф. Генчо Начев бе удостоен със званието „Рицар на годината“. Наградата му бе тържествено присъдена от Ордена на рицарите тамплиери в България. Директорът на болница "Света Екатерина" в София и национален консултант по кардиохирургия получи престижното отличие от ген.-майор (о.р.) Румен Ралчев, Велик приор на Велик приорат България на церемония в столичния хотел "Маринела“, информира материалът.
„Над 300 рицари и дами се събраха на традиционния коледен благотворителен бал. Те бяха приветствани от Велия приор, който представи и досегашните носители на званието „Рицар на годината“. Сред тях са вицепрезидентът Маргарита Попова, столичният кмет Йорданка Фандъкова, акад. Антон Дончев. Кулминацията на вечерта бе именно представянето на тазгодишния победител. Проф. Начев стана част от ритуал, който се разкри пред гостите на бала. Той се появи, облечен в бяла тога, и за да бъде удостоен с наградата“, пише още „Труд“.