Темата за износа на лекарства, коментирана вчера на пресконференция от пациентски организации, привлича вниманието на вестниците. „Повече от половината лекарства, които се внасят от ЕС, липсват в аптеките у нас, защото се изнасят обратно, алармираха пациентски организации вчера. Според техните данни 59% от вносните хапчета не стигат до болните в България”, пише „Телеграф”.
„30% от нашите пациенти остават без лекарства. Доброкачественият хипофизен тумор е доживотна терапия и е изключително важно пациентът да се придържа към нея, за да не нарасне”, заяви Ваня Добрева от Асоциация „Хипофиза”. Тя припомни, че фирмите са длъжни да задоволяват първо нуждите на вътрешния пазар, но това не се случва, тъй като лекарствата липсват в аптеките. Информацията на пациентските организации се позовава на обобщени данни от НСИ, Агенция "Митници", НАП и агенцията по лекарствата”, уточнява публикацията.
„Спряганият в размер на 400 млн. лева паралелен износ всъщност възлиза на близо 2 млрд, съобщиха организациите на пациентите. Вносът на лекарства от страни от ЕС за година е в размер на 1 924 014, а износът за тях е 1 131 662. Оказва се също, че 2/3 от фирмите не са декларирали намерения за експорт на лекарства пред Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ). 91 наши компании са обявили, че изнасят илачи в европейската система за търговия със страните от ЕС за 2016 и 2017 година. Само 33 обаче са подали уведомления в ИАЛ, а останалите 58 не са направили това”, продължава изданието.
Вестникът отбелязва изнесените от представителите на пациентите данни за фрапиращи разминавания между броя на изписаните лекарства по протокол и платените от НЗОК и цитира позицията на НЗОК по този въпрос: „Представената пред медиите обобщена справка, отразява сумарен сбор от несравними данни”.
Според касата разминаването в цифрите е напълно естествено, защото в единия случай става въпрос за таблетки, а в другия за опаковки”, допълва материалът.
„Сега” съобщава за предстоящ протест на Софийския университет заради отнемане на сграда за обучение на медсестри. „Софийският университет „Св. Климент Охдиски” ще протестира срещу отнемането на сградата на бившия механотехникум в София, където трябваше да се обучават медицински сестри. В сряда Академичният съвет на Софийския университет реши да поиска нова сграда като компенсация, в противен случай университетът ще започне протести след 22 януари и ще отмени всички събития в сградата си, планирани за европредседателството”, четем в ежедневника.
„На извънредното заседание, свикано от ректора проф. Анастас Герджиков, е имало само една точка в дневния ред - обсъждане на решението на кабинета от 20 декември, с което сградата на бившия механотехникум на бул. „Ал. Стамболийски” 82 в София се отнема от Университетската болница „Лозенец” и се предоставя на Висшия съдебен съвет за ползване от спецсъда и прокуратурата.
Ha 20 дeкeмвpи с мотив „отпаднала необходимост” пpaвитeлcтвoтo дaдe нa BCC пpaвoтo нa yпpaвлeниe въpxy имoтa - тepeн oт 8 дкa и cгpaдa. Решението беше взето, след като шeфoвeтe нa cпeцcъдa и нa cпeцпpoкypaтypaтa на 7 дeкeмвpи oбявиxa, чe не могат да работят без нoвa cгpaдa. Сформира се щаб, който явно е убедил кабинета да реши проблема.
Прехвърлянето преди празниците е хвърлило в смут членовете на Академичния съвет на СУ. Никой от членовете му не бил информиран за готвената промяна, включително и ректорът, както той сам твърди. По информация на „Офнюз” Герджиков е обяснил пред академичната общност, че прехвърлянето на сградата е било предложено от регионалния министър Николай Нанков, като за него не са били питани нито Министерството на образованието, нито болницата”, пише още изданието.
„Ако обучението на студентите (по медицина - бел.ред) е „отпаднала необходимост”, може и да се съобразим с този обрат в държавната политика и да спрем да ги обучаваме. Ако се стигне до това, няколкото черни знамена в БАН ще изглеждат направо безобидни”, каза той”, допълва публикацията.
„24 часа” пък съобщава за нов проблем с хепатит А. „Петнадесет деца, най-малкото от които е на годинка, са приети в университетската болница „Св. Георги” в Пловдив с хепатит А. Болшинството са от ромските махали на Раковски и Ясно поле, където през лятото м.г. избухна взрив на заразата”, пише вестникът.
„Приемаме по един-двама болни всеки ден, огнищата постепенно затихват, обясни шефът на инфекциозната клиника доц. Андрей Петров. По думите му при децата лечението трае от 6 до 10 дни. Лекарите напомнят, че трябва да се засили личната хигиена и да се мият ръцете по-често, особено след посещения на обществени места”, допълва ежедневникът.