„Всяка медицинска специалност отчита недостиг на кадри, а в 10 области на страната има глад за лекари в различни направления. Това сочи справка на "Телеграф" в Националния статистически институт (НСИ)”, четем днес в изданието.
„Най-дефицитните специалисти са уролози, психиатри, инфекционисти и неонатолози. Според прогнозите обаче до пет години страната ни ще е изправена пред сериозна криза и за педиатри, кардиолози, анестезиолози, ендокринолози, патолози и дори хирурзи”, допълва публикацията.
„Статистиката на Български лекарски съюз сочи, че средно по около 500 лекари напускат страната на всеки 12 месеца. Малко повече са завършващите млади медици. През изминалата година обаче 75% от дипломиращите се в МУ София са заявили, че искат да заминат и да работят в чужбина. Така на практика почти всеки нов кадър избира да практикува извън страната ни, а от общо 31 383 бели престилки у нас в момента под 9% са тези под 30 г. За разлика от тях пък в пенсионна възраст са около 25% от практикуващите български специалисти”, отбелязва още вестникът.
Най-тежък е дефицитът на лекари в Разград, Силистра, Смолян и Видин. В някои от тези райони има изцяло заличени специалности, в които няма нито един медик. Така например Видин е без уролози, в Разград има едва един инфекционист, в Силистра и Смолян са закъсали за психиатри, изрежда „Телеграф” и посочва, че в цялата страна има едва 42-ма неонатолози, които са неравномерно разпределени, а детските хирурзи са едва 28.
Друг материал във вестника пък разказва за чуждите граждани, които идват да учат медицина у нас. „Тенденцията българи да теглят студентски кредити, за да учат в чужбина, се променя. В последните години чужденци от редица държави теглят студентски заеми на поразия от наши банки, за да учат в България. Общо 534-ма студенти, които са граждани на 19 държави от ЕС, са изтеглили заеми за следване на стойност над 30 млн. лв.”, информира публикацията и уточнява: „Най-много са чужденците, които идват у нас да учат медицина, твърдят ректори на университети. В момента студентски кредити са теглили младежи от страни като Великобритания, Франция, Люксембург, Дания, Германия, Белгия, Италия, Швеция и Кипър. Най-много у нас са италианските студенти по медицина, но значителна част от тях учат у нас, без да са изтеглили кредит. Програмата, по която им се преподава, е изцяло на английски.”
Италианските власти дори са закупили сграда, която да превърнат в общежитие за своите студенти, тъй като помещенията в Студентски град не им изглеждат достатъчно представително, пише вестникът. „Силно е нараснал и броят на англичаните и немците, учещи в медицински специалности у нас. Всички граждани на ЕС заплащат за обучението си по медицина 8000 лева на година. От известно време Медицинският университет в столицата има открит и филиал в Швейцария, където също обучава студенти, предимно от Италия”, четем още в „Телеграф”.
„Монитор” се спира на болните на хепатит. „Близо половин милион души у нас страдат от най-тежките форми на хепатит, но от тях само 3% са диагностицирани и се лекуват. Това съобщиха от Сдружение "ХепАктив" вчера, в световния ден за борба със заболяването, който тази година се провежда под слогана "Нека елиминирането на вирусния хепатит бъде нашето следващо най-добро постижение".
В България около 110 000 души са заразени с хепатит С, а 350 000 са с В, но само 3% от тях са диагностицирани и се лекуват, поясни председателката на сдружението Силвана Лесидренска. От инфекцията страда всеки 12-и човек на планетата, а над 1 милион души годишно губят живота си вследствие на болестта, показват данни на Световната здравна организация”, пише изданието.
„Стандарт” пък информира, че днес парламентът ще обсъжда въпросите от референдума на варненския бизнесмен Веселин Марешки. „До този момент проектът бе отхвърлен от всички комисии, през които мина за обсъждане. "Не" казаха и Правната, и Енергийната, и комисията по жалби на гражданите. Част от въпросите - например да се намали ли наполовина броят на депутатите, се повтарят с тези на Слави, други са твърде свързани с бизнеса на Марешки - например да се разреши ли на едно лице да притежава повече от 4 аптеки. Очаква се мнозинството да отхвърли искането за референдум и в зала”, съобщава вестникът.