„Българите, които се нуждаят от бял дроб, имат шансове отново да бъдат приемани в болницата във Виена, ако страната ни дарява органи и за пациенти от други държави по линия на Евротрансплант. Именно заради това миналата седмица България дари белия дроб на починала млада българка, обясниха от агенцията по трансплантации пред „24 часа”, пише днес изданието, като припомня случая от миналата седмица, при който белият дроб на жена, изпаднала в мозъчна смърт, бе изпратен във Виена.
„Това предизвика недоволство сред 15-те пациенти в България, които чакат трансплантация на бял дроб. Още повече че смъртта на младата жена и изпращането на белия й дроб във Виена се случиха само ден след като още една българка почина
Освен това имаше уверение от страна на държавата, че при следваща донорска ситуация с бял дроб турски екипи ще направят трансплантация у нас.
Отношенията с Турция обаче все още се договарят и на практика това нямаше как да се случи, обясниха от агенцията. Преди 10 дни здравният министър Кирил Ананиев е изпратил писмо до турския си колега Фахреттин Коджа.
Очаква се отговор от тяхна страна, за да се подпише договор. Едва тогава турските екипи, които вече бяха на посещение у нас и заявиха готовност за работа, ще могат да извършват трансплантациите на бял дроб в български болници и паралелно да обучават наши лекари”, информира изданието.
„Единственият изход от тази ситуация при последния случай бе или белият дроб да се предостави на друга страна по линия на Евротрансплант, или изобщо да не се използва. Затова е взето решение той да замине за Виена, обясниха от агенцията”, допълва публикацията.
И още: „По информация на „24 часа” от австрийска страна има желание за възстановяване на взаимоотношенията ни, а с даряването на органи шансовете там отново да започнат да се приемат български граждани се увеличават. (...) Паралелно с това се движи и проектът за българска програма за трансплантации. Най-краткият срок за оборудване на следтрансплантационен център, който е най-важен за последващото лечение на пациентите и обучението на екипи, обаче е 6 месеца”.
„Сега” се спира на договореното между БЛС и Касата по време на преговорите за Анекс към НРД 2018. „Здравната каса ще проверява за отчетени, но реално нелекувани пациенти в болниците за инвазивна кардиология с помощта на камери. Това са се договорили касата и представителите на Българския лекарски съюз при преговорите за анекс към рамковия договор, който да е в сила догодина”, пише вестникът и цитира съобщението на Лекарския съюз: „Във връзка с въвеждането от страна на НЗОК на видеоконтрол в ангиографските зали беше договорено: обхватът на наблюдението да бъде само на входа на залата, като идеята е да се установи дали в операционната са влизали лекар и пациент за извършване на съответната процедура. Камерите ще бъдат разположени вътре в залите, но изрично беше упоменато, че под наблюдение ще бъде само входът. Записите ще се представят само ако бъдат изискани при проверка и ще се съхраняват в срок до 30 дни, както е разписано по закон”.
„За клиничната пътека за краниотомия чрез невронавигация или невроендоксопия е договорено, че може да има видеоконтрол или запис на е-носител на ендоваскуларните процедури”, допълва вестникът и отчита: „Клиниките по инвазивна кардиология у нас са 59, през 2017 г. те са отчели над 74 000 диагностични и лечебни процедури. Данните от актуалната здравна карта сочат, че у нас ангиографите са 75, а за покриване на нуждите на населението са необходими едва 40”.
„Телеграф” пък съобщава за продажба на линейки на врачанската болница. „Частен съдебен изпълнител сложи на тезгяха автопарка на врачанската болница.
За продан са обявени 10 коли на държавното здравно заведение, повечето от които линейки. Те са с различни оценки, като първоначалната цена, от която ще тръгне наддаването, е общо 63 700 лева. Най-скъп е мобилният лекарски кабинет „Ситроен Джъмпер” с всички екстри, като кабината му е оборудвана с места за пациенти, лекар и сестра, диван, бюра и шкафове за съхранение. Началната цена, от която започва наддаването за него, е 21 528 лева”, информира материалът.
„До търга се е стигнало след като софийска фирма-доставчик отказала да чака повече забавените плащания. Върху всички автомобили има наложен запор.
Търгът ще се проведе на 29 януари от 10 часа във врачанския районен съд”, допълва всекидневникът.
А ми ангиографскиге зали обикновено имат по два входа/изхода :)