„Като лоялен партньор в управляващата коалиция настояваме за неналагане на дискриминационни мерки, ограничаващи правото на труд на българските граждани“. Това заяви депутатът от „Има такъв народ“ (ИТН) проф. Андрей Чорбанов от парламентарната трибуна днес.
В декларация на партията проф. Чорбанов заяви, че ИТН застава зад отговорната си позиция като подкрепи в пленарна зала новоизбраното правителство и участва в него със свои представители, като подчерта, че цялостната политика на това правителство се основава на коалиционно споразумение, което формира ангажиментите на участниците в него.
„В сектор „Здравеопазване“ договарящите се страни се споразумяха за активна позиция за справяне с COVID кризата, базираща се на множество мерки, като само една от тях е активна кампания за стимулиране на доброволната ваксинация. Никъде в споразумението не е записана и дума за „зеления сертификат“, нито дори е коментирана в здравната комисия теза за задължителното му въвеждане. Нещо повече – никъде в предизборните платформи на партиите, участващи в правителството, въпросът за „зеления сертификат“ не беше споменаван, коментиран или обещаван“, каза проф. Чорбанов.
По думите му ИТН винаги е изповядвала тезата, че правото на труд не може да бъде ограничавано с такива задължителни административни мерки без алтернатива, защото неупражняването на труд не е алтернатива.
„Вместо да бъдат обсъждани мерките за справяне със здравната криза, залегнали в споразумението, с изненада установихме, че новата изпълнителна власт в лицето на министър-председателя и някои ресорни министри в самото начало на формирането на правителството изразиха явна готовност за въвеждането на задължителен „зелен сертификат“, като бяха призовани всички министерства и бизнеса да направят същото“, каза още имунологът.
Проф. Чорбанов нарече несериозен аргумента, че не може бизнесът да страда заради болни служители, защото от началото на пандемията досега не е имало случай какъвто и да било бизнес да е затворил поради тази причина.
„Въвеждането на задължителен „зелен сертификат“ предполага най-малкото безплатни тестове, осигурени от изискващата страна. Неефективността на тази мярка се вижда в страните от Западна Европа“, допълни той.
Припомняме, че още преди гласуването на правителството, новоизбраният министър-председател Кирил Петков заяви, че една от първите му заповеди ще е въвеждането на „зелен сертификат“ за влизане в Министерски съвет и министерствата.
„До четвъртък (б. ред. – днес) трябва да е готов правен анализ как да се въведе „зеленият сертификат“ във всички министерства, най-вече за да може да бъдат обслужвани неваксинираните граждани“, каза още веднъж премиерът след първото заседание на новоизбраното правителство.
„Държавната администрация трябва да се мери със същия аршин като бизнеса. Трябва да дадем пример, ако искаме повече хора да се ваксинират“, подчерта Петков.
Припомняме и че „Демократична България“ (ДБ) внесе в парламента проект на решение, с което „зеленият сертификат“ трябва да стане задължителен за влизане в Народното събрание, а ГЕРБ предлага парламентът да задължи министъра на здравеопазването да отмени напълно изискването за предоставяне на валиден документ за ваксинация - „зелен сертификат“.
Д-р Симидчиев: В парламента трябва да се влиза със "зелен сертификат"
15.12.2021 10:44:52Кирил Петков: Ако искаме да се повиши нивото на ваксинацията, трябва да дадем пример
14.12.2021 14:06:52ДБ предлага „зеленият сертификат“ да е задължителен в НС, ГЕРБ – да се отмени за всички
10.12.2021 17:19:17 Надежда Ненова