Броят на хората с деменция непрекъснато расте в резултат на застаряването на населението. Същевременно расте броят и на хората в много по-млада възраст, засегна от деменция. Това каза пред БНР Зорница Карагьозова от Сдружение "Алцхаймер".
„Хора на 51, на 54, са диагностицирани в Англия. Оказва се, че мозъкът е изключително неизследвана област. Скринингът е част от ранната диагностика на деменцията, съответно и част от нейната превенция. Откриването на деменцията обаче най-често се случва в самите семейства“, поясни Карагьозова.
Тя подчерта, че рисковите фактори са тези, които в България се приема като остаряване, а проблемите с паметта не е естествен процес.
"Най-често се прави ЯМР - там се виждат определени "бели петна", на по-обикновен език. Диагностицирането се случва с комбинация на това образно изследване с психологически тестове. След това е необходимо да се следва лекарствен протокол с цел забавяне на когнитивната дисфункция. У нас обаче грижата за болния приключва с диагностицирането“, каза Карагьозова.
По думите ѝ е жизнено необходимо семейството на човек с деменция да получава финансова и емоционална подкрепа. „Държавните домове за хора с деменция у нас са по-малко от 3, а частните са с невероятни такси: 3000-4000 лева“, посочи още Зорница Карагьозова.