През 2023 г. случаите на листериоза достигнаха най-високото си ниво от 2007 г., а кампилобактериозата и салмонелозата останаха най-често съобщаваните зоонозни заболявания в ЕС, сочи една от основните констатации в Годишния доклад за зоонозите в ЕС „Едно здраве“ на Европейския орган за безопасността на храните (EFSA) и Европейския център за контрол и превенция на заболяванията (ECDC).
Като цяло докладваните случаи на зоонозни заболявания при хора са се увеличили, но огнищата, причинени от храна, отбелязват лек спад, се казва още в доклада.
Броят на докладваните случаи на листериоза при хора (2952) показва постоянно нарастване през периода 2019–2023 г., достигайки най-високите си нива от 2007 г. насам.
Това може да е свързано със застаряването на населението на Европа – 21,3% от европейците вече са на възраст над 65 години – което в контекста на нарастващото разпространение на хроничните заболявания, свързани с възрастта, повишава риска от тежки симптоми в по-напредналите възрастови групи, отбелязват експертите.
Заразените готови за консумация храни като студено пушена сьомга, месни продукти и млечни продукти са най-честият източник на инфекции, става ясно от анализите. Последните данни показват, че делът на пробите от тази категория храни, които надвишават границите на замърсяване на храните за Listeria monocytogenes, варира от 0,11% до 0,78%, като най-високото ниво е отчетено за ферментирали колбаси.
Кампилобактериозата и салмонелозата са най-често съобщаваните зоонози при хората в ЕС. През 2023 г. са докладвани 148 181 случая на кампилобактериоза, което е увеличение от 139 225 през 2022 г.
След кампилобактериозата, салмонелозата се оказва втората най-докладвана стомашно-чревна инфекция при хора със 77 486 случая в сравнение с 65 478 случая през 2022 г.
Само 15 държави членки и Обединеното кралство и Северна Ирландия успешно са постигнали всички установени цели за намаляване на Salmonella при домашните птици. Това представлява спад в сравнение с 2022 г., когато 19 държави членки са постигнали пълно съответствие, посочва се още в доклада.
„Продължителното присъствие на Salmonella в популациите от домашни птици извежда на преден план необходимостта от постоянна бдителност в борбата с болестите, пренасяни с храни. Подобрените инструменти за наблюдение като секвениране на целия геном са безценни за по-ефективното откриване и контролиране на огнищата“, коментира Франк Вердонк, ръководител на Отдел „Биологични опасности и здраве на животните“ на EFSA и звеното за социални грижи.
Докладът също така предоставя данни за епидемии, причинени от храна в ЕС, определени като събития, по време на които най-малко двама души се заразяват с едно и също заболяване от една и съща замърсена храна.
През 2023 г. са докладвани общо 5 691 огнища, причинени от храна, като се регистрира лек спад в сравнение с предходната година. Въпреки това броят на случаите при хора, хоспитализациите и смъртните случаи са се увеличили, като смъртните случаи са достигнали най-високото си ниво от десетилетие.
Салмонелата остава водещата причина за хранителни епидемии, хоспитализации и смъртни случаи. Най-честите източници на огнища на салмонелоза са яйцата и яйчните продукти, смесените храни и месото от бройлери. Увеличеното използване на секвениране на целия геном е подобрило значително чувствителността на наблюдението и е повишило капацитета за откриване на огнища в държавите членки, които го прилагат, се казва още в доклада.
„Нарастването на тежките резултати от епидемии, пренасяни с храни, подчертава постоянната заплаха за общественото здраве, породена от Salmonella и други патогени, пренасяни с храни. Чрез интегриране на здравето на хората, животните и околната среда чрез стратегията „Едно здраве“, можем по-добре да предотвратим разпространението на тези болести и да защитим общественото здраве“, каза Селин Госнер, ръководител на отдела за нововъзникващи, хранително-пренасяни и векторни болести на ECDC.
„Едно здраве“ е многосекторен подход, който има за цел да балансира и оптимизира здравето на хората, животните, растенията и тяхната споделена среда, като признава тяхната взаимовръзка. Стратегията насърчава съвместни действия и обединява професионалисти от различни дисциплини за справяне със сложни заплахи за здравето по интегриран начин, припомнят авторите на доклада.