Могат ли чуждестранните граждани с редовни здравноосигурителни права, независимо от типа на идентификацията им (ЕГН, ЛНЧ, осигурителен номер), да ползват предоставеното в обхвата на Националната програма за подобряване на ваксинопрофилактиката на сезонния грип и на пневмококовите инфекции при лица на и над 65-годишна възраст на Министерство на здравеопазването?
Имат ли право те на безплатна ваксина срещу COVID-19, която да им бъде поставена от избрания от тях общопрактикуващ лекар?
Следва ли общопрактикуващият лекар, който коректно е извършил и отчел съответната ваксинация в НЗИС и НЗОК/РЗОК, включително с коректен НРН номер, да получи заплащане в размер и по начин, съгласно утвърдения за всички здравноосигурени български граждани?
С тези въпроси се обръщат от Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в България (НСОПЛБ) към главния държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев и НЗОК във връзка с обсъждане в Управителния съвет на Сдружението по повод възникнали казуси, свързани с темата.
От своя страна д-р Кунчев обръща внимание, че целевите групи, подлежащи на ваксинация при желание по Националните имунизационни програми, включват всички пациенти от листата на съответния общопрактикуващ лекар, без да са посочени конкретни изисквания спрямо гражданството.
От НЗОК пък отбелязват, че съгласно законодателството чужденците с предоставен статут на бежанец, хуманитарен статут и право на убежище, се ползват с медицинска помощ при условията и по реда за българските граждани.
В тази връзка дейностите на общопрактикуващите лекари по оставяне на ваксини по национални програми на осигурени чужди граждани се включват във фактурата на общопрактикуващия лекар за дейност по национални програми, заплащани със средства от трансфери от Министерството на здравеопазването, разясняват от Касата.
Ваксините срещу COVID-19 пък се заплащат по 10 лв. за поставена доза през бюджета на фонда, уточняват още от там.
Писмото на доц. Кунчев вижте тук, а това на Здравната каса – тук.