Диалог или протести – това е изборът, пред който съсловни организации от здравния сектор поставят управляващите.
В отворено писмо те заявяват категоричното си несъгласие обучението на медицинските сестри и акушерките да бъде намалено от четири на три години, каквито анонси бяха дадени наскоро.
Организациите подчертават, че каквито и да било промени в сектора, засягащи техните членове, трябва да бъдат обсъдени с тях, преди да бъдат приети.
„Ако за пореден път бъдем игнорирани и се наложат управленски решения без да бъдат съгласувани със съсловието ни, заявяваме готовност за масови протести!“, категорични са те.
Писмото, изпратено от Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи, Българската асоциация на помощник-фармацевтите и Българския съюз на лекарските асистенти и фелдшери, е адресирано до президента, председателката на Народното събрание, премиера, председателя на здравната комисия в парламента, министрите на здравеопазването и образованието, синдикатите, ректорите на медицинските университети и медиите.
Ето и цялото отворено писмо:
О Т В О Р Е Н О П И С М О
от
Българска асоциация на професионалистите по здравни грижи/БАПЗГ/
Българска асоциация на помощник-фармацевтите
/БАПФ/
Български съюз на лекарските асистенти и фелдшери
/БСЛАФ/
УВАЖАЕМИ ГОСПОЖИ И ГОСПОДА,
Ние от Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи, Българската асоциация на помощник-фармацевтите и Българския съюз на лекарските асистенти и фелдшери сме сериозно обезпокоени от съобщение в медиите за промяна в срока на обучение, от 4 на 3 години, на медицинските сестри и акушерките по предложение на Сдружението на ректорите, което министърът на образованието е припознал и е готов да включи в програмата на правителството. Предвижда се и създаването на нови помощни специалности в здравеопазването, без да има анализ на потребностите от тях.
Ние твърдим, че обучението на медицинските сестри и акушерките отговаря напълно на изискванията на Директива 55/2013 на ЕС и е едно от най-добрите в Европа, където нашите медицински сестри и акушерки са високо оценени.
По-краткият курс на обучение на медицинските сестри няма да осигури по-бързо справяне с кадровата криза. Наивно е да се вярва, че ще има повече желаещи да учат за медицински сестри при тригодишен курс на обучение. И сега 4-ата година е държавен стаж и студентите работят реално в лечебните заведения. Също така липсата на адекватно интегриране на лекарските асистенти в здравната ни система и игнорирането на съсловната им организация доведе до непълноценното разгръщане на потенциала им като медицински специалисти и лишаването на цели региони на страната от неотложна медицинска грижа, профилактика, долечение и рехабилитация.
През последните двадесет години в България процесът на обучение и възпроизвеждане на медицински специалисти по здравни грижи беше непрекъснато променян без ясна визия за тяхната роля, място и професионално развитие в системата на здравеопазването. Критично намаленият брой на медицински сестри в болничните лечебни заведения породи порочните практики на техните места да бъдат назначавани лица без необходимата квалификация, което поставя в риск пациентите.
Човешките ресурси трябва да се създават, подкрепят и развиват, а това означава огромна инвестиция във време, организация и ресурси. Усилията, положени сега ще дадат резултати след 5-10 години. При настоящата динамика на управлението и политическа нестабилност никой не мисли в такава перспектива. Това е причината и до момента да не се намери политическа воля за начало на публична дискусия за проблемите в здравеопазването. Всички сме наясно, че дори в ерата на телемедицината, телефармацията и изкуствения интелект, здравеопазването е човешка дейност и за да работи ефективно са нужни добре обучени медицински специалисти.
Кадровата криза в здравеопазването ескалира!
Европа също отчита, че не може повече да се отлага справянето с трудните предизвикателства, пред които е изправена работната сила в здравеопазването. „Здравето и благосъстоянието на нашите общества са застрашени – няма време за губене”, казва д-р Ханс Хенри П. Клуге, европейски регионален директор на СЗО.
Провокирани от недалновидните политики, наложени в годините назад, липсата на стандарти за работа, критично намаления брой на професионалистите по здравни грижи, прекомерната натовареност на работното място, недостойното заплащане и продължаващото разрастване на броя на лечебните заведения, в които няма кой да работи, категорично заявяваме, че всички промени, свързани с образованието, квалификацията и професионалните дейности на медицинските сестри, акушерките, рехабилитаторите, рентгеновите лаборанти и медицинските лаборанти, помощник- фармацевтите и лекарските асистенти не може да става без предварително обсъждане с участието на представители на съсловните ни организации.
Очакваме незабавна реакция от Ваша страна, с цел изясняване на статута на професионалистите по здравни грижи в системата на здравеопазването, от която ние сме основна и незаобиколима част.
Ако за пореден път бъдем игнорирани и се наложат управленски решения без да бъдат съгласувани със съсловието ни, заявяваме готовност за масови протести!
Настоятелно напомняме, че се намираме в условия на безпрецедентна кадрова криза за медицински сестри, акушерки, лекарски асистенти и фелдшери, медицински и рентгенови лаборанти, без които системата на здравеопазване не може да съществува, а тя е елемент от националната сигурност!
Настояваме за задълбочена дискусия с участието на представители на съсловните ни организации за вземане на адекватни и работещи решения!
Писмото е подписано от председателите на трите съсловни организации - Милка Василева, Лиляна Петрова и Александър Александров.
За каква интеграция на лекарски асистенти коментирате, като ги прехвърлихте сестри да ги обучават и после търсите самостоятелна работа. Излишни структури от неработещи сестри предрешени като хабилитирани кадри и преподаватели. Ако тези ги влеете реално в болниците - какво ли ще стане?
Преподавам и на студенти по медицина и на кандидат сетри - разликата в умствените способности и знанията е от земята до небето. И 2 годишно обучение е много за медицинска сестра. Колкото е необходимо да се научи да слага инжекции, да направи превръзка, да чете на латински, за да не сбърка медикаментите. Даваме им изпитите само и само да кажат нещо на изпита. Едно време за сестри се учеше последните 2 години от средното образование и "качеството" им в професионален аспект беше същото. Но за няколко месеца работа се научаваха да хванат венозен път, да правят нормални превръзки. Операционните сестри също за няколко месеца усвояваха това което им трябва! Стига с тези глупости - сестри с висше образование! Колеги ще ме апострофират, защото покрай това ненужно образовение, финансово се облагодетелстваха с извънредни часове, а доста от тях се и хабилитираха.