Парламентарната здравна комисия ще разгледа днес на първо четене промените в Закона за здравното осигуряване, с които се регламентира заплащането на онколекарствата на болниците.
Внесените две предложения – на депутата от ГЕРБ и председател на комисията проф. Костадин Ангелов и на депутата от ПП-ДБ доц. Васил Пандов, вече бяха разглеждани веднъж от парламента. Тогава бяха заложени в преходните и заключителни разпоредби на Закона за бюджета на НЗОК 2023 г. и не успяха да съберат достатъчно подкрепа в зала. Вместо това беше приета методиката по предложение на Министерството на финансите, според която НЗОК трябва да плаща на болниците даден онкомедикамент на най-ниската цена, постигната предходния месец в обявените обществени поръчки от всички болници, които купуват тези лекарства. Тъй като обаче тя по всеобщо мнение бе най-лошият вариант, с нови законови промени народните представители приеха влизането ѝ в сила да бъде отложено до 1 февруари 2024 г.
Сега с промяна в ЗЗО доц. Пандов предлага при липса на централно договаряне НЗОК да заплаща средноаритметичната стойност на база 5-те най-ниски цени за съответните медикаменти, на които са доставени на болниците и отчетени към НЗОК през трите месеца, предхождащи с един месец отчетния месец. Когато не може да бъде изчислена цената по този начин, НЗОК ще заплаща за продукта цената, на която лекарството е доставено и отчетено от съответната болница или стойността за единица активно вещество на база цената на опаковка, определена съобразно референтната стойност, посочена в Позитивния лекарствен списък.
Проф. Ангелов пък предлага в случаите, когато няма действащи рамкови споразумения за съответната година, НЗОК да не може да заплаща лекарствените продукти на стойност, по-висока от най-ниската стойност между последно действащите рамкови споразумения и средно претеглената стойност, заплатена от НЗОК през предходната година за всяко лекарство и на която медикаментът е доставен на съответната болница, независимо дали тя е възложител по Закона за обществените поръчки. Предвижда се средно претеглената стойност да се определя и оповестява на интернет страницата на Здравната каса.
В мотивите към законопроекта на проф. Ангелов е посочено, че средно претеглената стойност, заплатена от НЗОК през предходната година за всеки лекарствен продукт, ще обхваща както цените, на които лечебните заведения са закупили този продукт, така и доставените и заплатени количества, или колкото е по-голям броят на изразходваните опаковки на по-ниска стойност, толкова средно претеглената стойност ще бъде по-ниска.
Като последна точка в дневния ред на комисията ще бъде обсъден законопроектът за изменение на ЗЗО на депутата от ПП-ДБ Божидар Божанов, с който се регламентира за договорите между РЗОК и изпълнителите на медицинска помощ да се използва системата за сигурно електронно връчване (ССЕВ) на Министерство на електронното управление. По думите на вносителя така ще се намали административната тежест за изпълнителите.
Окончателно: Парламентът отложи методиката за плащане на онколекарства в болниците
06.10.2023 19:29:32 Ирина ПекареваПриеха по принцип методиката за плащане на онколекарства в болниците
26.09.2023 13:42:58След бурен дебат за онколекарствата окончателно приеха бюджета на НЗОК (Обновена)
26.07.2023 14:33:45 Надежда Ненова