С 10 гласа „за“ и 8 „въздържал се“ парламентарната здравна комисия прие на първо четене бюджета на НЗОК за 2023 г. Точката беше включена извънредно в заседанието, на което по-късно ще се гледа бюджетът на МЗ и ще бъдат изслушани кандидатите за управители на Здравната каса.
Изпълняващата длъжността управител на Касата в момента д-р Йорданка Пенкова заяви, че за последните 10 години бюджетът за здравноосигурителни плащания е увеличен двойно. В сегашният проект, който е с 910 млн. лв. повече в сравнение с миналогодишния, най-голямо е увеличението за ПИМП 24,4% , следвано от СИМП - 19,8%, дентална помощ - 14,3%, МДД - 14,5%, лекарства - 16,5%, болнична помощ - 11,4%.
Председателят на Българския зъболекарски съюз д-р Николай Шарков поиска по-голямо увеличение на средствата за дентална дейност с мотива, че сегашното увеличение всъщност отговаря на изпълнението от миналата година. „Предлагам тази година да ни се увеличи бюджетът с по-реални стойности, а вие ще решите дали това да стане или ще остане в стойностите от миналата година“, каза той на депутатите.
Председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов изрази задоволството на съсловната организация, че в проектобюджета е предвидено финансиране за аптеки, работещи в неблагоприятни райони. „Смятаме, че това ще доведе до подобряване на достъпа на пациентите до фармацевтични грижи и лекарствени продукти“, каза той.
Депутатът от ГЕРБ проф. Ангелов заяви, че парламентарната група подкрепя проектобюджета, но трябва да има промяна по отношение на средствата за увеличение на възнагражденията за работещите в болнично здравеопазване, за да достигнат нивата по КТД. В момента те са включени в общото увеличение на парите за болнична помощ. „Предложеният законопроект не решава всички проблеми в секторите. Ще направим всичко възможно исканията на българските стоматолози да бъдат изпълнени“, каза той.
Председателят на здравната комисия доц. Васил Пандов също заяви, че парламентарната група на ПП-ДБ ще подкрепи законопроекта и е съгласен, че болниците трябва да бъдат задължени да осигурят записаните в КТД заплати на служителите си. Той припомни, че по данни на НЗОК от миналата година 140 болници са заплащали тези нива, но сега по данни на министъра реално такива възнаграждения се получават в много по-малко от тях. По думите му това означава, че заплатите са по преценка на управляващите лечебните заведения и трябва ясно да бъдат отделени тези средства в Закона за бюджета.
Според депутата от ДПС проф. Джевдет Чакъров няма тенденция за пренасочване на средства от болничната в доболничната помощ, а разходите за лекарства остават високи. „Явно е необходимо да има преструктуриране. Притесняващо е и доплащането у нас от страна на пациентите“, каза той.
Несъгласие с него изрази народният представител от ПП-ДБ д-р Александър Симидчиев, който обясни, че такова пренасочване има, макар и постепенно, тъй като този бюджет се прави в средата на годината, когато половината плащания вече са извършени.
„Изразявам принципно несъгласие от бързото вкарване на бюджета на Касата без нужното време за обществено обсъждане. Парламентарната група ще се въздържим от подкрепа към този бюджет и между първо и второ четене ще предложим много поправки. Не съм съгласен, че промените трябва да стават постепенно. От едно реформаторско правителство се очаква рязка промяна в посока превенцията и профилактиката“, каза на свой ред депутатът от ИТН проф. Андрей Чорбанов.
КОСТАДИНКА АНГЕЛОВА ЩОМ КАЗВА ЗНАЧИ Е ТАКА ТОЙ Е ГОЛЯМ ЕКСПЕРТ ПО ФИНАНСИ, УСПЯ ДА ДОКАРА АЛЕКСАНДРОВСКА НА РЪБА НА ФАЛИТА!
Да ви кажа ли кой ще е новият шеф на касата?
да