С 12 гласа „за“ и 3 „въздържал се“ Комисията по здравеопазване в Народното събрание одобри на първо четене предложения за промени в Закона за здравето, свързани със защитата на психичноболните пациенти.
Припомняме, промените бяха изготвени от временна комисия в парламента, създадена само с тази цел. В нея влизаха депутати от всички парламентарни групи, както и представители на институции.
Предложените текстове срещат подкрепата на по-голямата част от институциите и съсловните организации. Забележките по текстовете от тяхна страна бяха минимални.
Една от тях бе, че регистърът за психичноболни, който с промените се премахва, трябва да остане. Председателят на здравната комисия проф. Костадин Ангелов отбеляза, че идеята за премахването му е дошла от неправителствени организации, като аргументът за премахването му е свързан със стигмата по отношение на тези пациенти.
Друга дойде от Националното сдружение на общините, според които предвидените с промените комисии към общинските съвети трябва всъщност да се изнесат на областно ниво под ръководството на областния управител, а не в общините.
Идеята за комисиите към общините бе разкритикувана и от депутата от „Възраждане“ Георги Георгиев. „Какво точно ще установят тези комисии? Очебийният факт, че системата е недофинансирана? Ще кажат, че е ужасна обстановката, че са отвратителни битовите условия, че хората са недохранени? Че няма средства за лекарства? Т.е. и неправителствените организации, и тези комисии ще установят очебийните факти и какво ще направят? Ще напишат един протокол. И какво ще стане? Нищо. Защото целия проблем е в МЗ и другите министерства, свързани с контрола върху тези лечебни заведения и институции“, коментира той.
Според Георгиев проблемите, свързани с психичноболните у нас, са изцяло в сферата на компетенциите на изпълнителната власт, като над 90% от тях са всъщност финансови. След напомняне от страна на проф. Ангелов, че временната комисия е приела и решения, свързани тъкмо с финансовите проблеми (отпускане на допълнителни 2 млн. лв. за болните в психиатриите за тази година и 30 млн. лв. – за 2025 г.), депутатът от „Възраждане“ заяви, че въпросните 30 млн. лв. могат да се отпуснат и в рамките на бюджетната 2024 г.
„Дори и да приемем 1 млрд. лв. актуализация, те не могат да бъдат изхарчени за психично здраве, защото няма изработен такъв стандарт. Именно затова в законопроекта сме разписали да се създаде такъв стандарт, по който тези пари да бъдат изхарчени конкретно за психично здраве“, репликира проф. Ангелов.
От изказванията на останалите депутати в комисията пък стана ясно, че „Има такъв народ“, ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС подкрепят предложените промени.
Очаква се след разглеждането на текстовете в пленарната зала на първо четене, народните представители да имат тридневен срок за предложения между първо и второ четене, за да може промените да бъдат приети окончателно до края на работата на това Народно събрание.