На извънредно заседание на Министерски съвет утре ще бъде разгледан проектът на Национална здравна карта, обяви премиерът Бойко Борисов. Той посети Хирургичния блок на УМБАЛ "Свети Георги" в Пловдив, където бе официалното откриване на изцяло обновената Клиника по анестезиология и интензивно лечение, пребазираната Клиника по нервни болести и обновените асансьорни уредби.
Припомняме, проектът на здравна карта предизвика остри критики в съсловието, но впоследствие здравният министър Кирил Ананиев обяви, че те ще бъдат взети предвид.
След като откри новите клиники, премиерът заяви: "Помните асансьорите какви бяха - постоянно закъсваха, сега всичко е подменено“. Той подчерта, че лечебното заведение е специализирано в помощта при тежки инциденти и даде за пример тези на магистрала „Тракия“.
„Има болници и доктори, които си гледат работата като мениджмънт и други като Враца – сложили си частна болница в двора, скъпите пътеки в частната болница, а евтините и задълженията на частната. Това не може да продължава“, категоричен бе Борисов. Той подчерта, че преди десет години сумата за здравеопазване е била един милиарда лева, а в последните години те са около 4 милиарда, през настоящата достигат 4,7 милиарда лева и изчисли, че при управлението на ГЕРБ в сектора са вложени между 16-20 милиарда лева.
„Корупцията я правят докторите, които управляват, ако има такава, или здравната каса. Почти всяка седмица има операции на службите, на прокуратурата по тези хора“, заяви той, като допълни, че тази година правителството е отпуснало половин милиард повече за здравеопазване. Премиерът припомни още, че е разпоредил лекарите, сестрите и санитарите да си получават заплатите. „От там нататък прокуратура да ги разнищи и да си отидат на мястото, за което са“, заяви още Борисов. „Как може при такова огромно финансиране да говорим, че няма пари за здравеопазване, това е грехота“, коментира още министър-председателят. Той подчерта, че лекарите ни са специалисти, апаратурата е най-добра, а пациентите ни отново не се чувстват доволни. „Не го разбирам. В смисъл, разбирам, но не е честно“, отсече премиерът.
С инвестициите в болницата клиниката по нервни болести получава възможност за бърза комуникация със Спешното отделение, а отделните болнични структури ще работят по-ефективно. В 13-етажната сграда са подменени и всички асансьори. Голяма част от средствата, необходими за финансиране на цялата инвестиция, се осигуряват поетапно от собствените приходи на лечебното заведение. Министерството на здравеопазването е отпуснало 3 млн. лева за ремонта на лечебното заведение и закупуване на техника в периода 2015-2018 г.
„Абсолютно всичко е ново, включително нова климатична инсталация, която следи за това да няма вътрешни инфекции и да не се предава по въздуха“, заяви директорът на УМБАЛ „Свети Георги“ проф. д-р Карен Джамбазов. В болницата се осъществява и проект за персонализирана медицина.
Той подчерта, че освен за работни заплати, лечебното заведения успява да направи инвестиции и в нова апаратура.
Д-р Грозев: Не сме против здравната карта, а против рестриктивните моменти в нея
16.05.2018 11:41:26Жени Начева: Здравната карта показва от какви структури и дейности има нужда населението в страната
14.05.2018 12:11:05Предлагат затягане режима на приватизацията на общински болници, включени в НЗК
20.03.2018 14:55:23 Ирина Пекарева