„Много се надявам, че този портал ще бъде използван по предназначение както от страна на пациентите, така и на медиците“. Това каза по време на представянето на новата онлайн платформа за информираност за най-разпространените социалнозначими заболявания „Портал на пациента“ доц. Михаил Околийски, експерт в българския офис на СЗО.
По думите му партньорството между СЗО и професионалните организации в България е много добро и ефективно по отношение на незаразните хронични заболявания, на които е обърнато специално внимание в портала. „За съжаление България не следва тенденцията на западните държави, в които се наблюдава намаляване на засегнатите от тях. В България сърдечносъдовите заболявания и новообразуванията са основната причина за смъртност. Причината за това е нездравословния начин на живот, воден от българите“, каза доц. Околийски.
Той подчерта, че дори медиците рядко обръщат внимание на собственото си здраве под формата на профилактика и превенция. „Много голям част от лекарите пушат. В България се наблюдава феноменът, че жените пушат повече от мъжете. Т.е. високите нива на тютюнопушене, високите нива на всекидневна употреба на алкохол, негативния стрес, който не е преработен, водят до повишен риск от развиване на хронични заболявания. Освен това, според изследване на Евробарометър, само 7% от българите спортуват“, каза доц. Околийски.
СЗО-експертът заяви, че в САЩ затлъстяването се е превърнало във водещ фактор за появата на ракови заболявания, изпреварвайки дори тютюнопушенето. Чехия е европейската държава, която върви по същия път, а в България се наблюдава все по-голям дял на затлъстели деца.
„Надяваме се, че чрез този портал информацията в интернет ще претърпи нужната еволюция и ще можем да се поздравим с по-здрави хора. Този портал е насочен към всички заинтересовани страни“, каза председателя на фондация „В помощ на здравето“ и Национален алианс на хора с редки болести Владимир Томов, по чиято инициатива е създаден порталът.
„Портал на пациента“ е посветен на най-честите социално значими заболявания, в която постоянно ще се развиват теми, достижения в медицината, съвети към пациентите и близките им.
Съдържанието на „Портал на пациента“ е дело на професионален екип лекари, адаптирано е от здравни журналисти и пациентски организации и е одобрено от съответните научни дружества. „По този начин порталът ще дава най-вярната и точна информация, тъй като в интернет пространството ни залива постоянен поток от най-различни информационни източници без ясна концепция и без доказателства за както за тяхната истинност, така и за техния професионализъм“, каза още Томов.