През 2020 г. здравеопазването остава вторият по големина сектор на държавните разходи в ЕС след социалните дейности, показват данните на Евростат. Държавните разходи за здравеопазване са се увеличили с 1 пункт в сравнение с 2019 г. (8% от БВП през 2020 г. в сравнение със 7% от БВП през 2019 г.).
Увеличението се дължи както на намаляване на номиналния БВП, така и на увеличение на държавните разходи за здравеопазване (1 073 милиарда евро през 2020 г. в сравнение с 978 милиарда евро през 2019 г.), главно свързани с пандемията от COVID-19.
Най-значимите категории здравни разходи са за болнична помощ (3,4% от БВП), амбулаторни грижи (2,5% от БВП) и медицински продукти, уреди и оборудване (1,2% от БВП).
През 2020 г. Чехия и Австрия (и двете 9,2%) и Франция (9%) регистрират най-високото съотношение на държавните разходи, предназначени за здравеопазване спрямо БВП сред държавите-членки на ЕС. Същевременно Латвия (4,8% от БВП), Полша и Ирландия (и двете по 5,4% от БВП) отчитат най-ниските съотношения.
България също показва повишаване на съотношението на разходите за здравеопазване (5,9% през 2020 г. спрямо 4,6% през 2019 г.), но въпреки това страната ни е сред последните по този показател.
Седем души, включително дете, загинаха, след като руски сили стреляха по евакуационен конвой, опитващ се да извози цивилни граждани от украинското село Перемоха, съобщи Държавната служба за специални съобщения и защита на информацията на Украйна, цитирана от NBC, а по-късно и от АФП. Според съобщението на Агенцията конвоят от жени и деца е пътувал към село Гостролучча по договорен хуманитарен коридор и специален "зелен" маршрут, когато руските сили са започнали да стрелят по тях. "Резултатът от този брутален акт - седем загинали. Едно от тях е дете. Точният брой на ранените към момента не е известен", пише Службата. „След разстрела руснаците са принудили останалите жени и деца от колоната да се върнат в с. Перемоха и да не напускат селото"