Нова пилотна кампания за откриване на проблеми при растежа още при раждане и навременно обхващане и лечение при родените малки за гестационната си възраст деца, които не наваксват в растежа си след раждане започва МУ-Варна съвместно Българската асоциация по неонатология, съобщиха от учебното заведение. Поводът е Световната седмица за повишаване на осведомеността за растежа, която започва днес.
Медицинския университет-Варна, заедно с Варненското дружество по детска ендокринология, активно провежда дейности, целящи да се справят с тази реалност. Кампанията „GrowInform“ се проведе през 2017-2018 г. и доведе до успешна диагноза и по-ранно начало на лечение за много деца.
След това бе реализиран проектът на Българската педиатрична асоциация „Партньори за растеж”, благодарение на който силно се подобри достъпът до лечение с утвърждаване на още 3 специализирани звена за диагностика и лечение. Благодарение на него, за 18 месеца в условията на COVID-19 пандемия, 104 деца от цялата страна и техните семейства достигнаха до дефинитивна диагноза и започнаха подходящо лечение.
Ранното откриване и диагностициране на отклоненията в растежа е от решаващо значение, защото "Децата имат кратко време да растат и цял живот, за да живеят с резултатите".
Растежът не само е основна изява на детското здраве, но и специфичен за децата процес, от който зависи и бъдещото им здраве като възрастни. Много хора все още виждат отклоненията в растежа само като козметичен проблем и не разбират, че те може да са сигнал за някакво заболяване. За съжаление, същото отношение имат и много медицински специалисти, които понякога активно се стремят да „успокоят” родителите.
По научни данни на детските ендокринолози особено са ощетени децата от селата и в региони, в които няма лесен достъп до специализирана оценка от детски ендокринолог. Времето, отредено за растеж, е преходно. Заболяванията, отразяващи се на растежа, често са много коварни и от ранната им диагноза зависи съдбата на детето.