Започва кампания за набиране на средства за създаване на Високотехнологична клиника за биологична терапия и възстановяване след химиотерапия. Това съобщи на пресконференция доц. д-р Влади Манев, носител на приза „Изобретател на 2016 година“. Той изтъкна, че български учени в областта на молекулярната и клетъчна медицина са разработили три патента, отличени с Grand Prix от Националното изложение за изобретения, иновации и технологии Експо-16. Разработките им са предназначени за възстановяване на хомеостазата - динамичното равновесие на жизнено важни процеси, които се контролират от имунната система по време и след химиотерапия.
Клиниката би дала възможност на пациенти, които са прекъснали конвенционалната си терапия поради противопоказания да се завърнат към курса на лечение, но и би помогнала при такива със срината имунна система заради приложената химиотерапия, разясни той. „Съвременната онкология разполага с много мощни средства за потискане на злокачествения процес. Всички средства, които се използват в онкологията имат и своите странични неблагоприятни въздействия, което води или до преустановяване на терапията поради противопоказания или риск от възникване на рецидиви и метастази след успешното приключване на лечението поради това, че самата терапия потиска имунната система, а тя е онази, която контролира мутиралите клетки и нейното предназначение е да отстранява всички молекули и клетки, които не отговарят на генетичния код“, обясни специалистът.
Той отбеляза, че всяка година близо 18 000 българи умират от рак, половината от които заради притивопоказания за лечение „Поне на половината от тях можем да дадеш шанс за живот“, подчерта доц. Манев. Той цитира мнение на европейски неправителствени здравни организации, според които ако в близките 15 години не се осъществи прелом в профилактиката и лечението на злокачествените заболявания, техният брой се очаква да стане толкова голям, че ще рефлектира на икономите в отделните държави.
Доц. Манев беше категоричен, че в България липсват условия за работа в областта на молекулярната и клетъчна медицина, както и нормативна уредба за внедряване на иновативни технологии. В тази връзка той посочи, че е необходимо в Министерство на здравеопазването да се създаде временен експертен съвет, който да придвижва иновативните разработки. До момента обаче реакция няма. „Тяхното забавяне означава или остаряване или изнасянето им в чужбина“, подчерта доц. Манев. За откриването на клиниката ще са необходими близо пет милиона евро, като по думите на Манев за нея са се обявили 300 000 българи. Подобна структура не съществува в Западна Европа и ако тя бъде създаване у нас България, би се превърнала в приоритетна дестинация за медицински и здравен туризъм в Европа за възстановяване след химиотерапия, допълни той.