Сряда, 12 Март 2025
11
март
 

Законодателен акт за критично важните лекарства предлага Еврокомисията

Идеята е да се стимулира диверсификацията на веригата на доставки и фармацевтичното производство

Вторник, 11 Март 2025 | 17:28:26


Европейската комисията представи предложение за регламент за подобряване на наличността на критично важни лекарства в ЕС, съобщих

Европейската комисията представи предложение за регламент за подобряване на наличността на критично важни лекарства в ЕС, съобщиха от там. Предложението има за цел да защити човешкото здраве чрез стимулиране на диверсификацията на веригата на доставки и на фармацевтичното производство в ЕС. Целта на акта е да се подобри достъпът и до други лекарства от общ интерес, които може да не са налични на определени пазари, уточняват от ЕК. Тази инициатива допринася за целите на Европейския здравен съюз.

Законодателният акт за критично важните лекарства ще улесни инвестициите за дружествата за увеличаване на производството им и ще стимулира по-устойчиви вериги на доставки.

Държавите членки ще могат да използват обществени поръчки, за да диверсифицират и стимулират устойчивостта на веригите на доставки. За критично важните лекарства възложителите ще трябва да включат по-широк набор от изисквания в своите процедури за възлагане на поръчки, като например диверсифицирани източници на входящи материали и мониторинг на веригите на доставки. В случай на голяма зависимост от една-единствена или ограничен брой държави, те ще трябва също така да използват изисквания за възлагане на обществени поръчки, които благоприятстват производството на критично важни лекарства в ЕС.

Комисията ще подкрепя съвместното възлагане на обществени поръчки между различни държави членки по тяхно искане, за да се преодолеят различията в наличността и достъпа до лекарства.

Подробности за предложението на английски език вижте тук.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
xmBZ


Всичко за коронавируса
Още новини
ГЕРБ предлагат да отпадне механизма за контрол на болниците от бюджета на НЗОК
11.03.2025 17:44:26

ГЕРБ предлагат да отпадне механизма за контрол на болниците от бюджета на НЗОК

ГЕРБ предлагат текстът за механизма за контрол на разходите в болнична помощ в проекта на Закон з ...

Двукратно увеличение на тийнейджърите, употребяващи електронни цигари, отчита НЦОЗА
11.03.2025 16:47:49

Двукратно увеличение на тийнейджърите, употребяващи електронни цигари, отчита НЦОЗА

Общо 26.6% от учениците употребяват някакви тютюневи изделия: конвенционални цигари, електронни ц ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...