Четвъртък, 13 Март 2025
28
ноем
 

За първи път в България елиминираха предсърдното мъждене чрез криоаблация

Четвъртък, 28 Ноември 2019 | 15:26:42


За първи път в България електрофизиолози извършиха вчера криоаблация на предсърдно мъждене, под контрола на интракардиална ехокардиография, съобщиха от Аджибадем Сити Клиник Болница Токуда. Интервенцията беше направена от д-р Васил Трайков, началник от

За първи път в България електрофизиолози извършиха вчера криоаблация на предсърдно мъждене, под контрола на интракардиална ехокардиография, съобщиха от Аджибадем Сити Клиник Болница Токуда. Интервенцията беше направена от д-р Васил Трайков, началник отделението по Инвазивна електрофизиология и кардиостимулация към Клиниката по Кардиология на Аджибадем Сити Клиник Болница Токуда и д-р Чаба Фьолдеши от отделението по Електрофизиология към Националния институт по Кардиология Gottsegen Gyorgy, Будапеща, Унгария.

Пациентът е 52-годишен, с пристъпно предсърдно мъждене от 5 години. След процедурата, при която аномалията е отстранена, се чувства добре и ще бъде изписан още днес, съобщават от лечебното заведение.

Операцията е преминала успешно, като същинската част е продължила около 40 мин. С криоаблационния балон са били обработени 4 съда, a ултразвуковият контрол отвътре в сърцето е осигурил още по-нисък шанс за усложнения, както и значително по-ниско рентгеново облъчване за пациента.

Операцията е излъчвана на живо под формата на уъркшоп, на който са били поканени кардиолози от страната.

От болницата уточняват, че криоаблацията е ефективен начин, с който може дефинитивно да се излекува пристъпно и персистиращо предсърдно мъждене. Извършва се чрез въвеждане на катетри с балони, съдържащи охлаждащо вещество до устията на белодробните вени. Там малка зона, отговорна за зараждането на ритъмното нарушение, се “замразява” така, че патологичните електрически импулси не могат да достигнат до останалата част от предсърдията на сърцето и да предизвикат епизоди на аритмия. Чрез ниската температура електрическите свойства на тъканта се елиминират и така се деактивира импулсът, отговорен за неритмичната дейност на сърцето.

За разлика от използваната до този момент от екипа на Отделението по Електрофизиология и кардиостимулация метод на радиочестотна аблация, която работи на принципа точка по точка, криоаблацията има възможност за едновременно приложение в много точки от тъканта. Това спестява време и подобрява ефективността на процедурата.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
nWZE


Всичко за коронавируса
Още новини
Цените на клиничните пътеки няма да бъдат намалявани
13.03.2025 17:17:06 Надежда Ненова

Цените на клиничните пътеки няма да бъдат намалявани

Бюджетната комисия гласува да отпадне текстът от бюджета на НЗОК за 2025 г., с който се предвижда ...

Д-р Клуге: Морбили се завръща, това е сигнал, че трябва да се събудим
13.03.2025 17:12:30

Д-р Клуге: Морбили се завръща, това е сигнал, че трябва да се събудим

„Морбили се завръща и това е сигнал, че трябва да се събудим. Без високи нива на ваксиниран ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...