!
Сряда, 27 Ноември 2024
27
ноем
 

Електронния търг за лекарства отново е спрян. Кой лобира за прокарването му?

Сряда, 27 Ноември 2024 | 16:29:12


Електронния търг на Министерство на здравеопазването за доставка на лекарства за болниците очаквано отново е спрян от решение на Комисия за защита на конкуренцията. От ведомството обжалваха, но се очаква Върховният административен съд (ВАС) отн

Електронния търг на Министерство на здравеопазването за доставка на лекарства за болниците очаквано отново е спрян от решение на Комисия за защита на конкуренцията.

От ведомството обжалваха, но се очаква Върховният административен съд (ВАС) отново да уважи решението на КЗК, както е правил в предишни години.

Търгът бе обжалван от две фирми – Топ хоспиталс сървис и Булфарма. Според техните мотиви електронния търг е дискриминационен и създава условия за монопол.

Причината за това е текста: „За всяка номенклатура, от Техническата спецификация, за изпълнители по рамковото споразумение ще се определя участникът предложил най-ниска цена и всички други участници, предложили цена, която е до 10 % по-висока от най-ниската предложена цена.“

Така формулирано, действително се поставят в по-изгодно положение големите търговци на едро, докато по-малките в случая нямат шанс да се конкурират с тях.

Освен това те посочват, че срокът за доставка на лекарствените продукти, който е 7 дни, е необосновано кратък.

Друга причина за възражението е, че „Цената по договора, сключен въз основа на рамковото споразумение е фиксирана, не подлежи на промяна за срока на действие на договора, освен в случаите на 116 от ЗОП.“. С оглед нарастващите разходи и цени на лекарствените продукти, без предвиден механизъм за индексиране на цените, договорът няма да може да бъде изпълняван и за отделните лечебни заведения ще възникне опасност от невъзможност да лекуват своите пациенти, е записано още в мотивите.

След тези мотиви от КЗК налагат като временна мярка спиране на процедурата. От Комисията се аргументират, че отстраняването на предполагаеми пороци в обжалвания административен акт, макар и с известно забавяне, би нанесло много по-малки вреди, както на възложителя, така и на заинтересованите участници, включително и на обществения интерес, отколкото допускането на провеждането на една евентуално незаконосъобразна процедура.

Логично идва и въпросът – нужен ли е изобщо този търг? Години наред той така и не може да заработи, основно с мотиви, че създава монополно положение за големите дистрибутори на лекарства. Освен това пазарът на лекарства е коренно различен от този на всички други стоки у нас, тъй като медикаментите са с регулирани цени, вписани в Позитивния лекарствен списък. Вариациите в цените на едни и същи лекарства биха могли да бъдат контролирани от  Националния съвет по цени и реимбурсиране на лекарствените продукти.

Освен това тази година парламентът прие и нова формула, по която ще се плаща на болниците за онкопрепаратите, а те са основната част от е-търга, който е за близо 2,5 млрд. лв. Така, с или без е-търг, цените на лекарствата за онкологични заболявания са вече ограничени. Въпросната нова формула влиза в сила именно когато е-търгът не е заработил.

Проблем пред електронния търг е и това, че има продукти, които се внасят от един дистрибутор. Тогава самата идея на търга се обезсмисля, след като търговецът може да оферира каквато цена реши, при условие, че в случая той е монополист.  Според запознати има дистрибутори, които в крайната цена начисляват дори транспортни разходи, които най-вероятно вече са калкулирани веднъж при договорката на търговеца на едро с фармацевтичната компания.

И след като вече толкова години самият търг така и не стартира, остават съмнения дали това не е някакъв лобистки интерес да бъде прокаран въпреки всичко, така както от години се опитват да наложат идеята, че частните болници трябва да правят обществени поръчки.

В крайна сметка въпросният електронен търг или трябва да се прецизира из основи, за да се гарантира законовото му провеждане или по-добре да бъде заменен с някакъв друг инструмент, който да отговаря на обществения интерес. В противен случай, както става вече няколко години, той ще остане само като красиви думи, но реално – неизпълним.  



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
yrE%


Всичко за коронавируса
Още новини
Баща, чието дете беше върнато от МБАЛ Кюстендил, ще дари парите на болницата, ако получи обезщетение
27.11.2024 17:48:37

Баща, чието дете беше върнато от МБАЛ Кюстендил, ще дари парите на болницата, ако получи обезщетение

Пресконференция за местните медии даде днес в Кюстендил Даниел Ралчев – баща на шестгодишно ...

За повече от просто живот: Кампания набира средства в подкрепа на хората с муковисцидоза
27.11.2024 17:29:11

За повече от просто живот: Кампания набира средства в подкрепа на хората с муковисцидоза

„Асоциация Муковисцидоза“ стартира кампания за набиране на 30 000 лева в подкрепа на ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...