През 2023 година 12% (1787) от извършените 14 566 инвитро процедури в България са с донорски яйцеклетки. Това съобщи директорът на ИАМН Иванка Динева по време на Първата национална конференция за донорство на генетичен материал.
Нараства ембриотрансферът с чужд материал. През 2020 г. едва 31 са били трансферите с яйцеклетки от чуждестранни тъканни банки, докато през 2023 г. те са вече 710. Броят на родените деца с донорски яйцеклетки обаче намалява от 355 през 2021 г. на 138 през 2023 .
„Всички заедно трябва да работим чрез информиране, поставяне на наболели въпроси за обсъждане и взимане на мерки за разрешаването им. Всяко дете е ценно, а всяко семейство има право на шанс да гушне своята рожба“, каза Динева.
Демографският спад в съвременното общество е изключително наболял, заяви Бойчо Ланджов, ректор на МУ – София, в изявлението си. „Донорството на репродуктивен материал означава да дариш живот. Това е шанс за много семейства да станат родители. Изключително важно е да се популяризират моделите начини за разрешаване на репродуктивните проблеми“, каза той.
Според проф. Цекомир Воденичаров, под чийто патронаж се провежда инициативата, донорството на генетичен материал трябва да се превърне в кауза на цялото общество.
Може би над 12 милиона бебета в света са родени с възможностите на асистираната репродукция, каза доц. Мария Юнакова, председател на Българската асоциация по стерилитет и репродуктивно здраве (БАСРЗ). „Медицината в тази насока се разви много. Ние работим с изключително надеждни данни, че рисковете при подобни процедури са сведени до минимум“, допълни още тя.
Проф. Стоян Ставру, ръководител на секция „Етически изследвания“ към БАН, заяви, че трябва да се прави ясно разграничение между обезщетение и възнаграждение, когато се касае за донорство. „Обезщетението представлява компенсация за разходи и неудобства и включва пътни разходи, загуба на доходи, физически рискове. Възнаграждението е заплащане за предоставяне на яйцеклетки и води до комерсиализация и обективизиране на донорите“, каза той. Според него обезщетението трябва да бъде фиксирано и независимо от резултата на процедурата, за да се поддържа доброволността на даряването.
Основателите на фондация „Искам бебе“ Мария Янева и Радина Велчева изказаха огромната си благодарност към жените, дарили яйцеклетки. Те обявиха, че все още има стигма върху майките, които не са успели да заченат със собствен материал, и това е причината повечето от тях да се крият. „Няма разлика между дете, заченато със собствена или с донорска яйцеклетка“, отбеляза Янева.
транформацията на Динева от единия пол към другия е много методична