Българинът посещава лекар средно 6 пъти в годината и по този показател е на 15-то място в ЕС. Това сочат обобщени данни за на Европейската статистическа служба „Евростат“ за 2017 г., публикувани на електронната й страница.
Рекоръдт в класацията на Евростат принадлежи на Унгария и Словакия, където средната посещаемост при лекар е най-висока - 10.9 на човек от населението. Други две бивши социалистически страни също са с висока посещаемост - Чехия с 9 визити и Полша - с 8,5 визити.
От европейската служба уточняват, че методиката им включва анализ на средния брой посещения по повод преглед в кабинета, в дома на пациента или в амбулаторни отделения на болници или амбулаторни здравни центрове. Числата, публикувани от Евростат изключват консултации и посещения по време на лечение като част от стационарните или дневните грижи за пациентите в лечебно заведение.
Твърде широк диапазон на посещенията при лекар показва погледът върху статистическите профили на отделните страни - членки на ЕС. В класацията са включени 23 държави. Средният брой консултации се движи между 4,3 и 10 в повечето страни от общността. След рекордьорите Унгария и Словакия, следва Германия – с 10 посещения. Другата най-развита европейска икономика – Франция, е на 13 място с малко над 7 посещения.
Веднага след България се нареждат Естония, Ирландия и Люксембург. Изпреварваме и северната ни съседка Румъния, където хората търсят лекар средно 5 пъти годишно.
В дъното на класацията на Евростат остават Кипър и Швеция. Средиземноморската държава държи рекорд със само 2 посещения средно през годината, а северната – с малко под 3 посещения средно през годината.
Как ги изчислихте 6 пъти ? Основната част от населението не ходи изобщо , а има някои дето постоянно се оплакват и ходят по 20 пъти . Не е ли редно малко да се ограничат вторите .