Европейската комисия търси начин спешно да стимулира изследванията върху коронавируса, като за целта отпуска спешно 10 млн. евро от своята Програма за научни изследвания и иновации „Хоризонт 2020“, съобщиха от институцията. ЕК търси изпълнители на изследователски проекти, които ще подобрят разбиранията за новата коронавирусна епидемия, ще допринесат за по-ефективно клинично поведение пра засегнати, както и за по-адекватна готовност и реакция на системите на общественото здраве при необходимост, допълват отттам.
Мария Габриел, комисар по иновациите, научните изследвания, културата, образованието и младежта, коментира специално по този повод: „Работим за смекчаване на последствията от потенциално по-широко разпространение на епидемията от коронавирус в ЕС. Благодарение на финансирането за спешни изследвания от „Хоризонт 2020“ ще разберем повече за болестта. Горда съм, че следвайки напредъка, постигнат през последните години, нашите суперкомпютърни центрове са готови да помогнат на изследователите в тяхната работа за разработване на ново лечение и ваксини. Ще можем да защитим по-добре обществеността и да се справим по-ефективно с настоящите и евентуалните бъдещи огнища“.
В същия дух е издържан и коментарът на комисаря по здравеопазване и безопасност на храните Стела Кириакидес: „Трябва да знаем повече за вируса, за да се насочим по-добре към нашите мерки за превенция и да гарантираме по-добри грижи за нашите граждани - именно това е целта на обявеното днес финансиране за спешни изследвания на „Хоризонт 2020“.
От ЕК дават старт на проекта за спешно финансиране след като снощи Световната здравна организация (СЗО) обяви новото огнище на коронавирус за глобална заплаха с международно значение. Заболяването продължава да се разпространява в Китай и извън него, докладвани са и случаи в Европа. Комисията работи в тясно сътрудничество със СЗО и други международни организации, за да осигури бърз, ефективен и координиран европейски и глобален отговор на епидемията, уверяват оттам.
Очаква се с това финансирането да бъдат подкрепени 2 до 4 изследователски проекта. Комисията използва всички средства, с които разполага, за да позволи на изследователската работа да започне възможно най-бързо, посочват от ЕК.
Кандидатите имат срок до 12 февруари, т.е. само две седмици, за да представят заявките си (при стандартен срок от 3 месеца), а споразуменията за отпускане на безвъзмездни средства трябва да бъдат подписани много бързо, подчертават оттам и уточняват, че безвъзмездните средства ще бъдат отпускани след бързи клаузи за обмен на данни, за да се гарантира, че властите могат незабавно да прилагат резултатите от научните изследвания в своя отговор. Това спешно действие е възможно благодарение на разпоредба на „Хоризонт 2020“ за „мобилизиране на изследователски фондове в случай на извънредни ситуации в общественото здраве“.
От ЕК допълват, че няколко проекти, финансирани от ЕС, вече допринасят за готовността и адекватната реакция при епидемията от 2019 г.-nCoV. Така например Европейският архив на вирусите - GLOBAL (EVAg) вече е отговорил на около 200 искания от 55 държави за предоставяне на достъп до продукти, необходими за диагностициране на коронавирусна инфекция. Проектът PREPARE - широка мрежа, която поддържа готовността на болниците в Европа и помага за по-доброто разбиране на динамиката на огнището също работи активно.
В същото време ЕК работи съвместно други финансиращи изследователски дейности чрез мрежата „Глобално научно сътрудничество за готовност за инфекциозни заболявания“ (GloPID-R), която координира отговора на научните изследвания и насочва приоритетните изследователски нужди в посока към практическото здравеопазване.
За екология щяха да са 1 трилион , а тук някакви 10 милиона - що така се излагаме . То май приказването не е като даването .