Четвъртък, 26 Декември 2024
21
дек
 

ЕМА бори недостига на лекарства с единна електронна система за контакт

През 2020 г. агенцията ще работи с по-малко служители, но с по-голям бюджет

Събота, 21 Декември 2019 | 11:50:39


Едно от най-съществените постижения на Европейската агенция по лекарствата (EMA) през отиващата си 2019 г. е началото на изграждането на системата Single point of

Едно от най-съществените постижения на Европейската агенция по лекарствата (EMA) през отиващата си 2019 г. е началото на изграждането на системата Single point of contact (SPOC) - единна точка за контакт, съобщиха от ЕМА след като обобщаващият доклад за дейността на агенцията за тази година бе публикуван на електронната й страница.

Целта на този проект е да улесни обмена на информация и да допринесе за по-резултатно взаимодействие между страните-членки на ЕС относно наличностите на лекарства за хуманната и ветеринарна медицина, поясниха от европейския лекарствен регулатор.

Системата SPOC получи право на живот благодарение на усилията на специално създадената работна група от експерти на Мрежата на ръководителите на националните агенции по лекарствата (Heads of the Medicines Agencies) – HMA и EMA. Така бе поставено началото на единния електронен обмен на данни за недостиг на разрешени лекарства в отделните страни от ЕС, което предполага и по-бърза реакция за преодоляването му. Идеята е тази информация да достига едновремемно до всички държави членки на общността, EMA и Европейската комисия. Системата също така насърчава държавите да споделят информация за лекарства, които биха могли да се използват като алтернатива и са на разположение в други държави от общността. Това, според ЕМА, може да спомогне за предотвратяване на случаите на дефицит и по-адекватно управление в ситуация на недостиг на лекарства.

Първата пилотна фаза на проекта започна през април и продължи до август т.г.. В този период бяха тествани функционалността и бе направена първа оценка на полезността на обмена на информация през SPOC системата. За това време през нея са били разпространени 52 съобщения за недостиг, а общо 24 държави-членки са се възползвали от системата SPOC, за да споделят информация за недостиг на лекарства, се посочва в Годишния отчет на ЕМА. За 2020 година е предвидена втората фаза в изгражадането на SPOC системата. Очакванията са, че след като тя бъде въведена, пациентите в ЕС ще могат да разчитат на по-бързи и координирани действия от страна на своите държави и липсата на лекарства или недостигащи количества от тях ще бъдат преодолявани по-лесно.

За 2020 г. е насрочен и одит на Информационната система за клинични проучвания на европейския лекарствен регулатор. Тя ще бъде подложена на одит, за да може да бъде актуализирана и осъвременена по най-добрия начин, съобщиха още от ЕМА.

От агенцията оповестиха и официална информация за бюджета на институцията за 2020 г. Той ще бъде 358 млн.евро, което представлява увеличение с 3,3% спрямо бюджета за 2019 г. След преместването си от Лондон в Амстердам европейският лекарствен регулатор ще разполага със 775 работни места, което е значително по-малко в сравнение с края на 2017 г., когато стана ясно, че предстои смяна на седалището на институцията поради Брекзит, допълват оттам.

 

 

 

 

 



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
Lq7n


Всичко за коронавируса
Още новини
Пиян мъж нападна спешен екип в Камено
26.12.2024 12:47:52

Пиян мъж нападна спешен екип в Камено

Полицията в Бургас задържа 41-годишен мъж, нападнал екип на Спешна помощ, съобщава БНТ. С ...

Малко под 3 млн. лв. събра тазгодишното издание на „Българската Коледа“
26.12.2024 11:57:06

Малко под 3 млн. лв. събра тазгодишното издание на „Българската Коледа“

Двадесет и второто издание на „Българската Коледа“ под патронажа на Президента на Реп ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...