Предложените изменения в Закона за обществените поръчки с вносител Надежда Йорданова и група народни представители са а в противоречие с преценката, която България има според правото на ЕС при транспонирането на Директива 2014/24. Това се казва в становище на Експертен клуб за икономика и политика (ЕКИП), изпратено до доц. д-р Наталия Киселова, Председател на 51-то Народно събрание.
Припомняме, че миналата седмица депутати от ПП-ДБ внесоха законопроект за изменение и допълнение на Закона за обществените поръчки, с който отново се прави опит да се задължат частните болници да правят обществени поръчки.
В своето становище от ЕКИП отбелязват също така, че в законопроекта не се отчита факта, че частните болници не отговарят на критериите за “публичноправна организация” и съответно не могат да бъдат “възложители” по ЗОП. Според тях се пренебрегва определението от декември 2024 год. на Съда на ЕС по дело C-550/23, което потвърждава досегашната дефиниция за „публичноправна организация“ в българското законодателство и подчертава правото на България да адаптира законодателството си спрямо своите нужди и местни особености.
От ЕКИП пишат още, че измененията в законопроекта са в разрез с подхода на други страни от ЕС като Германия и Нидерландия; основават се на порочното допускане, че наказателната процедура на ЕК срещу България би завършила със съдебно решение в ущърб на държавата и са подкрепени от несъстоятелни мотиви и предварителна оценка на въздействието, чиито изводи са грешни, подвеждащи, непълни и нарушават изискванията на Закона за нормативните актове и Правилника за дейността на Парламента.
С цялото становище можете да се запознаете тук.
Новото решение на Съда на ЕС е победа за частните болници в България
06.01.2025 08:13:25 Експертен клуб за икономика и политика (ЕКИП)Шарков: Ако България задължи частните болници да провеждат обществени поръчки се връща към модела „Семашко“
30.07.2024 09:57:03Анализ на ЕКИП: Частните болници не трябва да правят търгове
22.07.2024 08:29:39