Комитетът по лекарствена безопасност (PRAC) на EMA препоръча мерки за минимизиране на сериозните последици от агранулоцитоза – добре известен страничен ефект, причинен от широко използвания като болкоуспокояващо средство метамизол, съобщи пресслужбата на лекарствения регулатор.
Прегледът започна по искане на финландската агенция по лекарствата, тъй като все още се съобщава за случаи на агранулоцитоза с метамизол, въпреки неотдавнашното засилване на мерките за минимизиране на риска във Финландия.
Агранулоцитозата включва внезапно и рязко намаляване на гранулоцитите, вид бели кръвни клетки, което може да доведе до сериозни или дори фатални инфекции, припомнят оттам.
Лекарствата, съдържащи метамизол, са разрешени в редица страни от ЕС за лечение на умерена до силна болка и треска. Разрешените показания за употреба са различни в различните страни и варират от лечение на болка след операция или наранявания до лечение на болка и треска, свързани с рак.
Агранулоцитозата е известна нежелана реакция при лекарства, съдържащи метамизол, която може да възникне по всяко време на лечението или малко след спиране на лекарството, както и при хора, които преди това са използвали метамизол без проблеми. Този сериозен страничен ефект не е свързан с използваната доза метамизол. Съществуващите мерки за минимизиране на този риск се различават в различните страни.
След преглед на данните за риска от агранулоцитоза за метамизол, PRAC заключи, че съществуващите предупреждения в информацията за продукта трябва да бъдат актуализирани. Промените имат за цел да повишат информираността за този сериозен страничен ефект сред пациентите и здравните специалисти и да улеснят ранното му откриване и диагностика.
Комитетът препоръчва здравните специалисти да информират пациентите да спрат приема на тези лекарства и да потърсят незабавна медицинска помощ, ако развият симптоми на агранулоцитоза. Те включват висока температура, втрисане, възпалено гърло и болезнени рани по влажните вътрешни повърхности на тялото (лигавица), особено в устата, носа и гърлото или в гениталните или аналните области. Пациентите трябва да бъдат с повишено внимание относно тези симптоми както по време на, така и малко след спиране на лечението.
Ако се приема метамизол за треска, някои ранни симптоми на агранулоцитоза може да останат незабелязани. По същия начин, когато антибиотиците се използват заедно с метамизол, тези симптоми също могат да бъдат маскирани, предупреждават от EMA.
Ако пациентите развият симптоми на агранулоцитоза, незабавно трябва да се направи тест за измерване на техните нива на кръвни клетки, включително нивата на различни видове бели кръвни клетки. Лечението трябва да се спре, докато се изчакат резултатите, допълват от там.
PRAC също така препоръчва метамизол да не се използва при пациенти, които са изложени на повишен риск от или податливи на агранулоцитоза. Това включва пациенти, които преди това са имали агранулоцитоза, причинена от метамизол или подобни лекарства, известни като пиразолони или пиразолидини, както и пациенти с хематологични проблеми.
Препоръките следват преглед на всички налични доказателства, включително данни от научната литература, постмаркетингови данни за безопасност и информация, предоставена от заинтересовани страни като пациенти и здравни специалисти. По време на прегледа PRAC потърси съвет от експертна група от специалисти с опит в управлението на болката, хематолози, общопрактикуващи лекари, фармацевти и представител на пациента.
PRAC заключи, че ползите от лекарствата с метамизол продължават да надвишават рисковете. Въпреки това продуктовата информация за всички лекарства, съдържащи метамизол, ще бъде актуализирана с тези препоръки.
Аз лично не съм имал случаи на агранулоцитоза при употреба Аналгин, само алергия. Но остра бъбречна недостатъчност с хемодиализи и чернодробна недостатъчност доста често след приемането на около 2 гр.и повече на Парацетамол под различни имена и лекарствени форми..!