През 2024 г. Европейската агенция по лекарствата (ЕMA) е одобрила 114 нови лекарства за употреба в хуманната медицина, от които 48 съдържат изцяло ново активно вещество, а 16 са за лечение на редки заболявания. Това сочи равносметката за дейността на европейския лекарствен регулатор през отминалата година, представена в предновогодишното послание на директора на институцията Емер Кук. За първи път от 2009 г. EMA e успяла да издаде повече от 100 положителни становища и препоръка за употреба в страните от EС, сочи още статистиката на агенцията.
Това е добра новина за пациентите, но и много обнадеждаваща индикация за конкурентоспособността на европейския фармацевтичен сектор, посочва Емер Кук.
През 2024 г. сътрудничеството с партньорите на агенцията е довело до успешен преход на всички текущи клинични изпитвания към Информационната система за клинични изпитвания, която се очаква да бъде финализирана до 30 януари 2025 г. От януари 2022 г. в системата са подадени 10 000 заявления, като в края на този месец приключва 3-годишния преходен период, който започна, когато Регламентът за клиничните изпитвания стана приложим.
Изминалата година ще остане в историята на агенцията и с това, че тя е предоставила разработени експертни препоръки към притежателите на разрешения за търговия за улесняване на наличността и доставката на критични лекарства за хуманна употреба, за които са идентифицирани уязвимости във веригата на доставки.
Стартиран е и основният набор от функции на Европейската платформа за наблюдение на недостига (ESMP), което ще позволи бърз и ефективен обмен на информация между регулаторите и фармацевтичните компании относно недостига на лекарства, отбелязва още Емер Кук.