!
Петък, 18 Октомври 2024
03
юли
1
 

Доц. Тонев: Кръводаряването осигурява още една полза – безплатни изследвания

Понеделник, 03 Юли 2023 | 14:30:41
1

След поредното даряване на кръв осъзнах още една полза от кръводаряването – получаваш напълно безплатни изследвания относно най-опасните трансмисивни заболявания, от които боледуваме най-често. Това написа доц. Антон Тонев във фейсбук след кръвод

След поредното даряване на кръв осъзнах още една полза от кръводаряването – получаваш напълно безплатни изследвания относно най-опасните трансмисивни заболявания, от които боледуваме най-често. Това написа доц. Антон Тонев във фейсбук след кръводарителската акция в парламента миналата седмица.

По думите му всеки може да се изследва лесно и безплатно и само в рамките на 24 часа да получи резултатите си. „Само трябва да дари кръв. Изобщо не е трудно. И се спасява един живот! Всеки път когато го правим! Правете го и вие! И ще научавате всеки път, че сте здрави!“, написа той.

В коментарите под поста си обаче доц. Тонев получи упрек, че кръвопреливането е закостенял метод, използващ се много години, и има други разтвори заместители на кръвта, който вършели същата работа, за да възстановят обема изгубена кръв. Освен това професионалните хирурзи вече оперирали безкръвно (не става ясно дали има непрофесионални хирурзи – б.а.).

„Спешните случаи, при които пациент е загубил много кръв (катастрофа, кървяща язва, тумор), все още налагат кръвопреливане. Не само оперираме планово и безкръвно, а и приемаме случаи по спешност“, казва в отговор доц. Тонев.

По отношение на заместителите на кръвта, той заявява, че „ако това би било вярно, щяхме да сме направили значителна крачка в спасяването на спешно болните, както и на болните с хронични кръвни заболявания, на които преливаме кръв веднъж или два пъти всеки месец“.

„Ако бяхте прав, всеки път щяхме да си поръчваме “спасяване на живот” от фабриката. Въпросните кристалоидни разтвори помагат в спешни случаи, но те вършат работа само по отношение на поддържане на кръвното налягане, не и за трансфера на кислород и въглероден диоксид. За съжаление, единствено и само кръвопреливането спасява човешкия живот в определени случаи. Попитайте който и да е лекар“, категоричен е доц. Тонев.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
AURs

Д-р Анонимен 03.07.2023 16:03:51

Най-често срещаните кръвозаместващи разтвори, които могат да пренасят кислород до клетките, се основават на използването на синтетични кислородни носители. Тези разтвори обикновено се класифицират като носители на кислород на базата на хемоглобин или базирани на перфлуоровъглерод носители на кислород. Носителите на кислород на базата на хемоглобин са проектирани да имитират капацитета за пренасяне на кислород на червените кръвни клетки. Те съдържат пречистен хемоглобин, протеинът, отговорен за преноса на кислород в кръвта. Носителите на кислород на базата на хемоглобин могат да бъдат получени от човешки или животински източници или могат да бъдат генетично модифицирани. Въпреки това е важно да се отбележи, че носителите на кислород на базата на хемоглобин все още са в процес на разработка и не са широко достъпни за клинична употреба. Носителите, базирани на перфлуоровъглерод носители на кислород, от друга страна, са синтетични съединения, които имат висок афинитет към кислорода. Те разтварят и пренасят кислород в течна форма. Разтвори, базирани на перфлуоровъглерод носители на кислород, могат да се използват за допълване на доставката на кислород, особено в ситуации, когато има ограничена наличност на червени кръвни клетки или когато трансфузията не е осъществима. Носителите, базирани на перфлуоровъглерод носители на кислород са изследвани за различни медицински приложения, включително оксигенация по време на операция или в условия на критични грижи.


Всичко за коронавируса
Още новини
В памет на донорите: 16 рози бяха засадени в специална градина зад НДК
18.10.2024 08:48:51

В памет на донорите: 16 рози бяха засадени в специална градина зад НДК

16 рози в памет на донорите на органи бяха засадени в „Градината на донорите” зад НДК ...

МБАЛ - Пазарджик получи 4 нови реанимационни легла за интензивни грижи
17.10.2024 17:38:54

МБАЛ - Пазарджик получи 4 нови реанимационни легла за интензивни грижи

Четири нови реанимационни пациентски легла за интензивни грижи получи МБАЛ-Пазарджик от Министерс ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...