Моментът за протест на медиците не беше уцелен. Ако беше преди 2-3 седмици, когато все още не беше гласуван бюджетът, то би имало логика. Сега вече план-сметката на държавата е гласувана и е много трудно могат да се предприемат някакви мерки, особено за психиатричните клиники, защото те са държавни структури. Другите болници са търговски дружества, които заработват средства и оттам се определят и работните заплати. Те не се определят централизирано, за да може министърът да се произнесе. Сега трябва да се изчака поне 1 година, за да има смисъл да се предприемат такива дейности. Това каза доц. Спас Спасков пред NOVA NEWS в коментар на протестите на медиците от последните дни.
„Между 85% и 90% от приходите на лечебните заведения са резултат от извършваната дейност. Пациентът избира къде да се лекува и ако има пациенти и достатъчно голям обем дейност, пари има. Струва ми се, че протестът е насочен по-скоро за възнагражденията на професионалистите по здравни грижи, а не за медиците“, допълни здравният икономист Аркади Шарков.
Той заяви, че ако има пациенти в определено лечебно заведение и достатъчно голям обем дейност, то ще има и пари. И допълни, че всеки съвет на директорите решава какви заплати ще регламентира. Той допълни, че възнагражденията зависят и от извършената дейност и приходите от клинични пътеки.
Доц. Спасков заяви, че е решението болниците да бъдат търговски дружества е много по-добър вариант, отколкото да са финансирани от държавата и даде пример с психиатричните болници, които не са търговски дружества, а са в много лошо състояние.
„Ако положат повече усилия да има повече пациенти, вероятността заплатите да се повишат и условията на труда да се подобрят са по-големи”, допълни още той.
По думите му парите в здравеопазването „не са безкрайни” и целта при разпределянето им е наличните средства да достигнат до колкото може повече хора. „Ако клиничните пътеки бъдат увеличени като средства, ще бъдат увеличени и заплатите, но въпросът е дали като държава разполагаме с такива средства“, каза още доц. Спасков.
Според Аркади Шарков количеството на лечебните заведения на територията на страната постоянно набъбва и няма оптимизация на болничния ресурс, за да има правилно разпределение на медицинските специалисти, да се успокои техният дефицит, да се оптимизират разходите и да се преразпределят те както трябва.
Шарков беше категоричен, че трябва да се увеличи финансирането за психиатричната помощ, но трябва да се коментира и въпросът за качеството на медицинските услуги, независимо от това дали става дума за търговско или нетърговско дружество. „Има косвени начини да бъдат субсидирани част от болниците и това е чрез т.нар. уставен капитал”, каза още здравният икономист.
Да се успокои техният дефицит - този е голям мислител.
Подлогата Аркади има мнение за всичко
Не бил уцелен момента.То напускането и преместване в друга болница става по всяко време.Тогава е точния момент - голям "експерт".
Психоболният ще избира къде да се лекува? Шарков, стига! Лапач на европроекти и министерски служгинаж. От касата се краде, а от МЗ е по-трудно с бюджета. Дайте пари на психиатрите. 200 милиона повече са в бюджета на МЗ.
ами кое не е вярно - дали за качеството, че е ниско при психиатриите или за това, че трите разкалибрирани везни, управляващи психиатрията у нас, са доста закъсняли в действията си!
Още един частник мошенник!
Цял живот едни и същи " експерти " гледаме. Все едни и същи философи приказват общи приказки на килограм.