Сряда, 05 Февруари 2025
21
ноем
 

Доц. Петкова: Инсулинът трябва да може да се заменя без нов протокол, само с рецепта

Вторник, 21 Ноември 2023 | 10:14:07


Редица усложнения са възможни при недобре контролиран диабет. Това стана ясно от думите на ендокриноложката от УМБАЛ „Лозенец“ доц. Малина Петкова в подкаста на БНР „В центъра на системата“. Тя бе гост в него във връзка със Свет

Редица усложнения са възможни при недобре контролиран диабет. Това стана ясно от думите на ендокриноложката от УМБАЛ „Лозенец“ доц. Малина Петкова в подкаста на БНР „В центъра на системата“. Тя бе гост в него във връзка със Световния ден да диабета, който отбелязваме през ноември.

По думите на доц. Петкова, диабетът у нас се лекува успешно, но ако не се осъществява добър контрол на кръвната глюкоза, се достига до неговите усложнения.

Като такива тя посочи случаите на слепота, връзката между проблемите с устната кухина и диабета, гестационния диабет, който може да се наблюдава по време на бременността, бъбречната недостатъчност.

Доц. Петкова се спря още на диабетната полиневропатия, както и диабетното стъпало, като отбеляза, че случаите на ампутации на крайник са 15 пъти по-чести при хора със захарен диабет. „Затова хората, страдащи от това заболяване, се нуждаят от ранна диагностика, оптимално лечение и редовен самоконтрол. Липсата на кръвоснабдяване на крайниците води до невъзможност да зарастват рани, ако те се инфектират, това налага ампутацията, затова обучението на пациентите с диабет е от огромно значение за контрола на диабета им“, коментира тя.

Захарният диабет повишава и риска от сърдечносъдови заболявания като инфаркти и инсулти заради атеросклеротичните промени, които са много по-често срещани при диабетиците, посочи още доц. Петкова и допълни, че пациентите със захарен диабет имат 4 пъти по-висок риск за сърдечносъдови инциденти.

Освен заболяването и неговите усложнения, ендокриноложката коментира и злободневните теми – електронните рецепти и проблемите с недостига или липсата на някои противодиабетни медикаменти.

Доц. Малина Петкова заяви, че не среща затруднения с електронното изписване на лекарства, но по думите ѝ това е улеснение за лекаря, а не и за пациента. „Когато има недостиг или липса на медикаменти или на инсулин в аптеката, нито пациентът, нито фармацевтът могат нещо да направят – лекарството е фиксирано в системата с този код, трябва обаждане, търсене, лутане на пациента или да се смени протоколът. И отново бавене на един пациент с диабет, при който това е животоспасяваща терапия. Това не може да се бави и когато се налага заменяме един инсулин с друг, искаме или не“, коментира тя и добави, че когато изпише рецепта за инсулин, ако нещо не е наред, отново пациентът е ощетен.

Според нея при липса на даден инсулин добрият вариант би бил да се разреши официално смяната на един инсулин с друг с нова електронна рецепта от лекаря, без да се налага изписването на нов протокол. Това по думите ѝ би улеснило пациента.

Самият недостиг пък тя обясни съвсем просто: „Търсенето на пазара е голямо заради големия брой хора с диабет в световен мащаб. Има износ и реекспорт на инсулина, защото това се движи от търговските интереси“.

Целия епизод на подкаста с участието на доц. Малина Петкова можете да чуете тук.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
Wz9h


Всичко за коронавируса
Още новини
РЗИ провери над 400 обекта заради ботулиновия токсин
05.02.2025 18:42:13

РЗИ провери над 400 обекта заради ботулиновия токсин

Над 400 обекта са проверени от регионалните здравни инспекции в първите два дни на извънредните п ...

Явор Пенчев сменя доц. Петко Стефановски като зам.-министър
05.02.2025 18:06:31

Явор Пенчев сменя доц. Петко Стефановски като зам.-министър

Явор Пенчев е назначен за заместник-министър на здравеопазването със заповед на премиера Росен Же ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...