„Много голяма e пропастта между добрите практики и това, което се случва в психиатрията в България“. Това каза пред БНР доц. Михаил Околийски от НЦОЗА, бивш зам.-министър на здравеопазването.
Той бе категоричен, че въпреки усилията не се получава промяна в тази посока, психиатрията продължава да бъде в задния двор на медицината, а има и хора, които не желаят реформа в тази сфера.
Доц. Околийски поясни, че по времето, когато е бил заместник-министър, са били направени предложения за законови промени, предвидени са били и 28 млн. лв. по Плана за възстановяване и устойчивост за ремонт на 18 психиатрични лечебни заведения, в това число и за преместването на ДПБ – Нови Искър в София, но има съпротива по отношение на въвеждането на клиничните пътеки като алгоритъм и инструмент за проследяване на качеството на психиатричната грижа.
„Видно е, че държавата не се справя с проблемите на психично болните хора у нас поради изоставането от добрите практики в Западна Европа“, категоричен бе специалистът.
По думите му, на Запад отдавна психично болните се лекуват в общността, в която живеят, за да има ресоциализация, а тук на тях се гледа като на непълноценни хора.
„Стигма и незряло любопитство виждаме при последните случаи на нападение и самоубийство на хора с психични проблеми. Снимат ги, показват лицата им и това се прави охотно от медиите“, коментира още специалистът.
Той определи хоспитализацията в психиатрично заведение като остарял метод на лечение и подчерта, че в добрите практики на Запад хората с психична болест престояват в болница съвсем кратко, тяхното мнение за лечението им се иска и се зачита, те участват пълноценно в целия процес на грижи.
Според него ние не знаем как се мониторира лечението в психиатричните стационари и какво е качеството на грижата там, няма и проследяване на пациента след престоя му.
„Не е редно цялата отговорност да се прехвърля на родителите и близките, които също не могат да бъдат пълноценни, да работят за благото на обществото“, посочи още специалистът.
Доц. Околийски съобщи още, че от НЦОЗА ще предложат създаването на широка Коалиция за психично здраве, която ще изготви и предложи законови промени в тази област.