Все още няма клинични пътеки в областта на психиатрията, въпреки че в началото на миналата година беше обявено, че предстои да бъдат изработени и лекарите да работят по тях. Тази идея не се осъществи заради съпротива в психиатричната гилдия и неразбиране на същността.
Това каза пред БТА сихиатърът доц. Владимир Наков, директор на дирекцията „Психично здраве“ в Националния център по обществено здраве и анализи.
По думите на доц. Наков целта на клиничните пътеки в областта на психиатрията е цел да се осигури минимум заплащането, което и сега се получава, а всички дейности, които са предвидени в тях, да надграждат финансирането.
„Клиничните пътеки не са панацея, но ще позволят да се уеднакви финансирането в различните психиатрични структури, да се проследи, ако има рехоспитализация на пациента, да се потърси възможност да се носи поне минимална отговорност, след дехоспитализация пациентът да има право на безплатни прегледи. Трябва да се променят някои нормативни актове, тъй като в момента, особено при спешните състояния, няма яснота как да се процедира, не могат да бъдат синхронизирани действията“, каза доц. Наков.
Психиатърът подчерта, че много често се отказва прием на пациенти в психиатрия и съответно няма кой да носи отговорност при такъв отказ, ако пациентът междувременно извърши нещо противозаконно.
Според доц. Наков трябва да се решат и проблемите, свързани с кадровата криза, особено сред медицинските сестри, работещи в психиатриите, както и да се извършва сериозен контрол на дейността на психиатричните лечебни заведения.