България все още седи добре на фона на другите държави в пандемичната ситуация. Няма повод за оптимизъм в другите държави. Леталитетът в Италия продължава да бъде много висок. Да, задържа се, но хората, които са загинали вчера и онзи ден също имат семейства и страданието е голямо. Скоростта на пандемията се засилва, това е тревожното. Това каза пред БНР доц. Михаил Околийски, експерт в офиса на СЗО в България.
По думите му в България липсва идеята за мултисекторно сътрудничество. „Това е новият модерен подход. Да се мобилизират всички сектори. Прави се опит в България от различни области да се влезе в този втори прозорец на възможност – да си купим още малко време. Не просто да затегнем мерките, а да ги изпълняваме. Все още има хора, които не само подценяват рисковете, а се държат провокативно спрямо тях“, каза доц. Околийски.
Той цитира препоръките на Световната здравна организация, според които трябва да преминем в атака срещу вируса, а не само да ограничаваме разпространението му.
„СЗО препоръчва да бъдат тествани всички, които биха могли да бъдат потенциално заразени. Трябва да се намери баланс между надеждността на тестове и тестуването на много хора. Смятам, че в България се тестват много хора. Трябва да има внимателен подход към лечебните заведения. Това, че някои са влезли в произволно лечебно заведение и са го поставили в риск, е меко казано безотговорно“, каза още доц. Околийски.
Той подчерта, че сега е моментът да се храним здравословно, да спрем да пушим, да спортуваме в къщи.
Първите 100 000 случаи на заразени са за 67 дни; вторите - за 11 дни; третите - четири дни. Данните са от ген. секретар на СЗО
Към момента, 24-03-2020 г. 16.00 часа в Света има около 103 000 (сто и три хиляди) души, ОЗДРАВЕЛИ от коронавируса. При тях как се движи статистиката? Примерно, първите 20 000 оздравели за колко дни са, вторите 20 000 и така. ?