Четвъртък, 02 Януари 2025
14
ноем
 

14 ноември - Световен ден за борба с диабета

Доц. Мермеклиева: Диабетната ретинопатия е сериозно усложнение на диабета, което може да доведе до загуба на зрението

Четвъртък, 14 Ноември 2024 | 12:59:49


Доц. Елена Мермеклиева е единственият лицензиран електрофизиолог в офталмологията в България. През 1997 г. придобива степен „магистър“ по медицина в МУ – София. Притежава специалност по здравен мениджмънт от 2003 г. През 2018 г. п

Доц. Елена Мермеклиева е единственият лицензиран електрофизиолог в офталмологията в България. През 1997 г. придобива степен „магистър“ по медицина в МУ – София. Притежава специалност по здравен мениджмънт от 2003 г. През 2018 г. придобива научно-образователна степен „доктор“ с дисертационен труд на тема „Промени в показателите на електрофизиологичните изследвания на зрителния анализатор при пациенти със захарен диабет“, защитен в Катедра по офталмология към МУ – София. От февруари 2020 г. е доцент по офталмология към МФ на СУ „Св. Климент Охридски“.

Доц. Мермеклиева е печелила множество международни грантове за специализации в САЩ, Великобритания, Австрия, Германия, Чехия, Словения, Испания, Индия. Участвала е в над 40 специализирани курса по офталмология в страната и чужбина. Автор е на две монографии в областта на електрофизиологията на зрението и наследствените ретинални дистрофии, едно учебно помагало и 75 научни публикации в страната и чужбина. Преподавател е на студенти по медицина. Доц. Мермеклиева е част от екипа на клиниката по офталмология към УМБАЛ „Лозенец“.

Доц. Мермеклиева, днес е Световният ден за борба със захарния диабет. Разкажете ни повече за това заболяване – колко често се среща и каква е ситуацията в България в сравнение с другите страни?

Захарният диабет, наред със сърдечно-съдовите и онкологичните заболявания, е едно от основните заболявания на нашето време и засяга милиони хора по света. Според Световната здравна организация, над 500 милиона души, което е около 10,5% от възрастното население, страдат от захарен диабет. Очаква се този брой да продължи да нараства, като през 2030 г. може да достигне 522 милиона, а през 2045 г. – 800 милиона. Можем да заявим, че сме изправени пред истинска пандемия от захарен диабет.

В България също не сме изключение от тази тенденция. Последните данни показват, че около 500 хиляди души у нас страдат от диабет, като 9,6% от тях имат тип 1 диабет, а останалите 90,4% - тип 2. Над 220 хиляди души са в преддиабетно състояние и са изложени на риск от развитие на заболяването в следващите години. Също така, броят на хората с инсулинова резистентност нараства значително.

Какви са симптомите на захарния диабет и могат ли пациентите сами да разпознаят заболяването?

Симптомите на захарния диабет често се проявяват едва когато нивата на кръвната захар станат прекомерно високи или вече са налице усложнения. Интересно е, че често офталмолозите сме първите, които откриваме промени, свързани със захарния диабет, като например диабетната ретинопатия, и насочваме пациента към ендокринолог. Диабетната ретинопатия е едно от сериозните късни усложнения на захарния диабет и може да доведе до слепота.

Има ли рискови фактори, които можем да избегнем, за да намалим вероятността от усложнения?

Разбира се. Някои от основните рискови фактори за развитие на диабетна ретинопатия са съпътстващи заболявания като артериална хипертония, сърдечно-съдови проблеми, затлъстяване и дислипидемия. Добрият контрол на кръвната захар, балансираното хранене и редовната физическа активност са от съществено значение за предотвратяване на усложненията.

Как се диагностицират промените в окото, свързани със захарния диабет?

Ретината е изключително чувствителна на метаболитните промени, свързани със захарния диабет. С навременното диагностициране и терапия e възможно да се предотвратят сериозни увреждания. В България вече прилагаме метод, който открива ранни увреждания на нервните клетки в ретината, още преди да се проявят съдови промени. Това е особено важно за навременното лечение и предотвратяването на тежки усложнения.

За диагностициране на диабетната ретинопатия се прави обстоен очен преглед, включващ изследване на зрителната острота, ретиналната чувствителност и други параметри. При съмнение за увреждане се правят допълнителни изследвания като оптична кохерентна томография (ОСТ) и флуоресцеинова ангиография.

Какво е съвременното лечение на диабетната ретинопатия?

Лечението е комплексно и изисква тясно сътрудничество между различни специалисти. Основната цел е постигане на добър гликемичен контрол, както и управление на рисковите фактори чрез диета, физическа активност и избягване на стреса. Медикаментозната терапия, лазертерапията и интравитреалните инжекции са част от арсенала за борба с усложненията на диабета.

В заключение, какво е най-важното, което трябва да запомним за диабетната ретинопатия, доц. Мермеклиева?

Диабетната ретинопатия е сериозно усложнение на захарния диабет, което може да доведе до загуба на зрението. Превенцията, ранното диагностициране и навременното лечение са от ключово значение. Добрата комуникация и сътрудничество между специалистите – офталмолози, ендокринолози, лични лекари и най-вече пациентите, са критично важни за запазване на доброто здраве и качеството на живот на хората с диабет.

Интервюто с доц. Мермеклиева е предоставено от пресцентъра на УМБАЛ "Лозенец"



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
UN9u


Всичко за коронавируса
Още новини
Почина доц. д-р Слава Стоянова, светило на физикалната медицина и рехабилитация
02.01.2025 18:36:59

Почина доц. д-р Слава Стоянова, светило на физикалната медицина и рехабилитация

Един от корифеите на физикалната медицина и рехабилитация в България, доц. доктор Слава Стоянова, ...

Остър недостиг на персонал изпитва сливенската областна болница
02.01.2025 17:20:33

Остър недостиг на персонал изпитва сливенската областна болница

С недостиг на лекари и медицински сестри посрещна новата 2025 година областната болница в Сливен ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...