Промените в имунизационния календар се налагат от развитието на технологиите и на науката, а нашият стремеж е българският имунизационен календар да е най-близо до календарите на развитите страни и ние се доближаваме до този цел - Западна Европа, Канада, САЩ.
Това каза пред БНТ главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.
Той обясни, че България е в много незавидно положение по отношения на рака на маточната шийка, а промените, които са предприети, имат за цел да се разширят възрастово групите, при които ваксината срещу това тежко онкологично заболяване се прилага. Също така по думите на главния държавен здравен инспектор се върви към въвеждането на целева имунизация на бременните срещу коклюш и срещу респираторно-синцитиален вирус, защото това е начин и да се предпазят децата на тези жени.
Доц. Кунчев посочи още, че се следи за поставени ваксини при децата при приемането им в ясли, детски градини и при постъпване в училище, а главното, на което се разчита, са разговорите с родителите и убеждаването им, че ваксините са необходими.
„Налагаме глоби там, където виждаме, че има организирана съпротива. Не мисля обаче, че една глоба от 100 лв. ще накара родителите да ваксинират детето си. Работим за убеждаването им, използваме помощта на ромските медиатори“, посочи той.
Доц. Кунчев допълни, че няма по-красноречив език от езика на числата и даде за пример съседна Румъния.
„От началото на годината в Европа имаме 5800 случая на морбили, от тях 5100 са в Румъния. На този фон у нас има един-единствен случай. Само след един месец нашето Черноморие ще се напълни с румънци. Това е много силно заразна болест, така че е много важно децата ни да бъдат имунизирани“, подчерта епидемиологът.
Доц. Кунчев засегна и темата за инфекциите, предавани от кърлежи и от комари.
Той бе категоричен, че по отношение на кърлежите голяма част от мерките трябва да са насочени към домашните любимци.
„По-скоро при кърлежите са насочени мерките към домашните любимци, те са преносители, те докарват кърлежите толкова близо до човека. И разбира са райони, в които характерно за кърлежите е растителност, храсталаци, висока тревна растителност и там, където има много селскостопанския животни, защото те са им основната цел. Те от там най-много смучат кръв – крави, овце, кози и т.н. Това са местата, където и концентрацията е най-голяма“, каза специалистът.
Навременната и ефективна обработка срещу кърлежите в населени места дава своите резултати, но наличието на голям брой безстопанствени кучета задълбочава проблема, подчерта той.
„Те са, ние ги наричаме „таксита“, те са връзката между дивия свят и условията в града. Те пренасят в повечето случаи кърлежите от по-далечни места в центъра на градовете, в парковете, и докато техният броя е много голям, борбата няма да е много ефективна. Разбира се, сега ако говорим за отделния човек, тук има доста много способи, които могат да помогнат. Като започнем от препарати, с които може да обработим самото куче, когато го извеждаме, те са и като хапчета, и като капки, които се капят и отблъскват кърлежите“, допълни доц. Кунчев.
По думите му, има страни, които са въвели директно прилагане на антибиотик, предписан от лекар, ако има ухапване от кърлеж, за да се намали този риск.
„Аз не мисля, че при всяко ухапване това е 100% необходимо, защото първо не всички кърлежи са заразени. Стари изследвания, по-стари, показват, че в някои райони заразността достига до 10-15-20%, но в никакъв случай не повече, обикновено дори е по-ниска, така че не трябва да изпадваме и в паника от това, че сме намерили по себе си или по детето кърлеж, ако той се свали навреме. Тук ключово е времето за сваляне“, подчерта доц. Кунчев.
Главният държавен здравен инспектор обясни, че пръсканията против комари вече са започнали и това е особено важно за местата, в които има застояли води, а най-важното е да се спазва правилото да не се пръска преди дъжд, за да има ефект от обработката.
По думите му, здравното министерство вече е приключило и обществените поръчки за обработка срещу комари на районите извън общините.