„Човек с грипен вирус е най-заразен няколко часа преди появата на симптомите, и първите 1 – 2 дни, след това рязко спада тази възможност. Инкубационният период на грипа е къс – няколко часа. Ако човек престоява дълго в зала, където обменът на въздух не е добър, грипът може да се разпространи за часове. В рамките на един сезон последователно заболяване от друг грипен вирус обаче е сравнително рядко, и е по-скоро екзотика, защото обикновено има изграден кръстосан имунитет“. Това каза пред Нова телевизия главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.
Той припомни познатото правило в епидемиологията, че ако не се постигне 60-70% ваксинационен обхват, трудно може да се повлияе един епидемичен процес.
„Ние сме далеч от тези 60-70%, в някои райони достигаме до 15%, дори до 20% защита на рисковите групи и увеличаваме бройката на всички. Безплатната ваксинация за децата е следващата стъпка, засега не се знае дали за децата до 6, до 8 или до 18 години, което вече е много. От финансовото министерство зависи кога учениците ще бъдат включени към хората над 65 години за безплатна ваксинация“, допълни главният държавен здравен инспектор.
Той обясни още, че има погрешно впечатление относно възрастта на боледуващите – приема се, че най-много боледуват децата и възрастните, но това не е така.
„Боледуват всички възрастови групи, но просто някои не ходят на лекар и не попадат в статистиката, защото го изкарват по-леко“, каза доц. Кунчев.
„На 21-23-ти ден след ваксинация антителата достигат защитни нива. Поне 6 месеца, дори според някои над година продължава напрегнатият имунитет. Въпросът е да покрие рисковия сезон“, коментира той действието на ваксините.
„Няколко региона вече са достигнали предепидемични стойности – Пазарджик, Силистра, Ямбол, Видин. В останалите заболеваемостта все още е ниска – около 100 заразени на 10 000 души население. Бургас, Благоевград и Варна са около средните стойности“, обясни доц. Кунчев и посочи, че затваряне на училищата е крайна мярка и се препоръчва при силно затруднен учебен процес.
Той обясни още, че ранното прилагане на противовирусни препарати има ефект, защото стопира размножаването на вируса в клетката, а човек, който се лекува, е по-малко заразен за околните. По думите му, основен път на заразяване остава въздушно-капковият, но е възможно вирусът да се предаде и чрез пипане на носа, устата, очите.