„Менингитът може да се предизвика от много неща и представлява възпаление на обвивките на гръбначния и централния мозък. Менингококът (видът Neisseria meningitidis) е само един от причинителите. За моите 40 години практика никога не съм виждал болен да е предал менингококовата инфекция на контактен. Шансът да е опасна за останалите не е висок“. Това каза пред Нова Нюз главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.
По думите му, всяка година у нас има по около 10 случая на инфекцията.
„Сега е сезонът, в който обикновено възниква това заразно заболяване. Бактерията е толкова разпространена, че всеки от нас се е срещал с нея. Средното носителство в населението е между 5% и 10%, като има и колективи, където достига до 20-25%. Това значи, че всеки пети я носи в организма си, но тя не се проявява. В 7-8% от случаите предизвиква респираторна инфекция, която минава бързо, дори може и човек да не й обърне внимание. При под 1%, дори 0,5% от заразените може да се стигне до по-сериозно протичане“, обясни епидемиологът.
По думите му превенцията при менингита е малко по-различна.
„За най-разпространените щамове на менингита - A,C,W135 и Y, има ваксина и тя се внася у нас. Годишно от нея се поставят около 1000 - 1200 дози, тъй като е с две дози, това означава, че се ваксинират около 500 – 600 души. Има и група B, но тя не е регистрирана у нас. Имахме контакти с фирмата, но тя не прояви интерес, а ние не можем да задължим никого да внася един продукт“, каза още д-р Кунчев.
По думите му, при 5 случая на 7 млн. население, няма нужда да се прави задължителна тази ваксинация. В допълнение той уточни, че ваксината срещу менингит е включена в имунизационните календари на 18 от общо 27 страни в ЕС.
Доц. Кунчев засегна и темата за морбили. Главният държавен здравен инспектор подчерта, че това е едни силно заразна болест, със смъртност едно на 1000.
„При нас ваксинационното покритие е добро – 92-93% покритие, малко под необходимото от 95% Над 95% отчитат 4 страни от ЕС – Малта, Португалия, Унгария и Словакия. България граничи със страната с най-много случаи на инфекцията и най-много смъртни случаи. Добра профилактика можем да постигнем с общи усилия и отговорност – на родители и лични лекари“, заключи той.