Животът налага кои ваксини да бъдат включени в задължителния имунизационен календар. Това каза пред журналисти министърът на здравеопазването доц. Силви Кирилов след проведената днес кръгла маса „За живот без ваксинопредотвратими болести”.
Той съобщи, че от Министерството на здравеопазването водят преговори за внос на ваксина срещу менингокок тип Б, която на този етап не е налична в България.
По повод настояване на експертите за разширяването на обхвата на задължителния имунизационен календар, министърът заяви, че вярва, че ще успее да убеди колегите си в Министерски съвет и депутатите в Народното събрание, че е нужно допълнително финансиране за осигуряване на всички необходими у нас ваксини. „Целта е от 2026 г. да се осигури финансирането и за ваксините срещу варицела и ротавирусни инфекции“, каза доц. Кирилов.
По време на кръглата маса министърът увери, че МЗ ще работи за по-добра информираност по темата с ваксините. „Ще увеличаваме ваксиналната защита чрез включване на нови ваксини в имунизационния календар и в препоръчителните имунизации. Отправил съм запитване към Националния експертен съвет по имунизации и към производители на ваксини относно имунизация срещу варицела, респираторния синцитиален вирус, менингококови инфекции“, каза още той.
„Всяка поставена ваксина е знак за доверие в здравната система, здравната и национална политика“, категоричен беше министърът.
Управителят на НЗОК доц. Петко Стефановски изказа подкрепа за осигуряване на средства за ваксини за ваксинопредоствратимите болести.
Главният държавен здравен инспектор Ангел Кунчев отбеляза, че ключови в областта на общественото здраве тази година са две неща – продължаване на осъвременяването на имунизационния календар и приемане на приеме на национална програма за антибиотична резистентност. „Благодарение на добрата работа на РЗИ и общопрактикуващите лекари имунизацията срещу ротавирус вече е достигнала 50% обхват и може да се мисли за включването на ваксината в националния календар, заедно с ваксината срещу варицела. Може да се мисли и за осигуряване на възможност за бременните жени и за предпазване на децата до 1 година от респираторно-сенцитиален вирус. Предстои да се приеме и националната програма за антибиотична резистентност. Много се надявам това да се случи до една година“, каза той.
Председателят на парламентарната здравна комисия проф. Костадин Ангелов определи проблема с честия прием на антибиотици по всякаква причина като „слона в стаята“. „Ако са нужни законодателни промени, готови сме да ги направим, без никакви компромиси, само предложете това, което е необходимо на изпълнителната власт, от Комисията по здравеопазването имате пълна подкрепа“, каза той.
Проф. Ангелов отбеляза още, че ваксинопрофилактиката трябва да се приеме като инвестиция, а не като разходи.
Кръглата маса беше открита от председателя на парламента Наталия Киселова, която каза че ваксините са въпрос не само на здраве, а и на живот и отчете, че подобни дискусии са изключително важни за повишаване на общественото доверие.