!
Вторник, 26 Ноември 2024
26
ноем
 

Доц. Димитър Конов: Който иска да влезе в медицината с авторитет, трябва да мине тежката школа на спешността

Вторник, 26 Ноември 2024 | 10:30:21 Надежда Ненова


В началото на месеца в УМБАЛ „Св. Анна“ София - АД тържествено беше открита новата Клиника „Уши, нос и гърло (УНГ). Хирургия на глава и шия“. Клиниката разполага с много квалифициран, млад и амбициозен екип от 10 лекари с ръ

В началото на месеца в УМБАЛ „Св. Анна“ София - АД тържествено беше открита новата Клиника „Уши, нос и гърло (УНГ). Хирургия на глава и шия“. Клиниката разполага с много квалифициран, млад и амбициозен екип от 10 лекари с ръководител доц. Димитър Конов и освен лечебната дейност, ще развива и сериозна научна и преподавателска дейност.

Доц. Димитър Конов завършва медицина през 1982 г. В МА-София. Придобива специалност по УНГ-болести през 1986 г. в УМБАЛ „Царица Йоанна“-ИСУЛ. Има специализация в Кьолн, Германия. От 1987 г. е преподавател в Медицински университет-гр. София. През периода 2004-2007 преподава в Медицински университет–Медицински колеж „Йорданка Филаретова” по специалност „УНГ болести” за медицински сестри и акушерки. През периода 1994-1998 е преподавател в Софийски университет „Св. Климент Охридски”–Факултет по начална и предучилищна педагогика по специалност отоларингология за бакалавър – „Логопедия“. Има участие в над 47 научни публикации в български и чужди издания. Доц. д-р Конов е част от екипа на УМБАЛ „Св. Анна“ - София от 1 май 2022 г.

Доц. Конов, защо напуснахте ИСУЛ и избрахте да работите в УМБАЛ „Св. Анна“?

Защото ни поканиха и дойдохме с удоволствие да развием отделението. То работеше в някакъв обем, но вече се допълни с хирургия на глава и шия, детска оториноларингология, аудиология, отоневрология, обща УНГ медицина, онкология. Клиниката е голяма – с 15 плюс легла. Екипът ни е от 10 лекари, от които четирима са специализанти. Имаме още двайсетина души персонал – медицински сестри и санитари.

ИСУЛ е голяма школа, която дава знания по отношение на цялата уши-нос-гърло патология, но тук базата трябваше да се развие допълнително и има много добър мениджърски екип в болницата. Намерихме общ език, отговориха на нашите изисквания, въведе се много тежка техника, която е конкурентна на балканско ниво. Тук са и моите специализанти, които станаха прекрасни специалисти – д-р Йорданов, д-р Хаджиев, д-р Лазаров, д-р Михнева, д-р Романова, д-р Дилова.

В УМБАЛ „Св. Анна“ има и изключително добре организирано Спешно отделение, а който иска да влезе в медицината с авторитет, трябва да мине тежката школа на спешността. Там има една прекрасна лекарка, която ги обучава – началникът на отделението д-р Николова. Медицината не се учи само с четене, а с практика.

Какви са дейностите, които сте развили до момента?

Най-вече работим онкология на ушите, носа и гърлото, като това обхваща хирургията на лицевия череп и шията и даже някои странични зони, детска и обща отоларингология в цялата й гама – възпалителна и алергическа патология. Като апаратура разполагаме с едни от най-добрите лазери и микроскопи в България. Лазерът е органосъхраняваща технология и два възможност за бързо възстановяване.

Когато се касае за детски УНГ болести, родителите сякаш автоматично се насочват към ИСУЛ, особено вечер и в почивните дни…

И тук е така. „Св. Анна“ е от най-старите болници и тук идват пациенти не само от София, но и от София-област. Има хеликоптерна площадка и спешността е застъпена на много сериозно ниво. Друг е въпросът, че има недостиг и на лекари, и на сестри, и на санитари, но те не достигат никъде и това е тема на дълъг разговор.

Смятате да развивате преподавателската и научна дейност в клиниката.

Болницата е университетска и има възможностите за младите лекари да се развиват и в тази посока. В екипа ми има двама лекари, които са доктори на медицинските науки и те имат бъдеще. Преподавателската дейност е друг сектор – преподаваме на студенти и специализанти, включително има и група чужденци. Има интерес към специалността. Сега има двама младежи, които чакат да им излезе конкурсът за специализация, имахме и други двама, които отидоха да специализират в друга болница. Всички обаче минават през школата на спешността. Това е най-трудната, но и най-неглижираната част от подготовката на лекаря. Неглижирана е, защото поемаш един човек, но не можеш да го проследиш до края и това е тежко.

(В разговора се включи и д-р Диляна Михнева, която уточни, че лекарите от клиниката проследяват изцяло пациентите си, които идват по спешност в болницата. „Спешност винаги е имало тук и винаги ще има. Никога не ми е пречело – дори като специализант – да се интересувам от спешните случаи, които приемам и да ги проследявам докрай. Не съм изолирана и мога да проследявам пациентите, дори и да са в други клиники. Ако искаш да се развиваш в тази болница, можеш“, каза тя. Очаквайте интервю с д-р Михнева следващата седмица.)

Какви са целите, които имате, за развитие на клиниката в бъдеще?

Клиниката постоянно се обновява. Това се случва с младите хора, които работят тук. Те ходят по специализации, ние поканихме тук един от най-добрите специалисти по онкология и хирургия на глава и шия – проф. Хана. Той дойде от Америка специално за нас. Това е един прекрасен човек и изключителен авторитет в тази хирургия. Ние имаме какво да научим от него, но и той декларира, че има какво да види от нас. Поканил е специално целия екип да направи допълнителна специализация при него. Хирургията е необятна и не знам какво ни предстои.

А кои са най-често срещаните проблеми, заради които пациентите идват при Вас? Сякаш най-слабото ни място са ушите.

Ушите са производно на носа. Когато обикаляте в софийския транспорт и пипвате вирус, вирусът преминава в бактерия, бактерията преминава през евстахиевата тръба и отива в ушите. Това е най-простият механизъм на разболяване. Повечето деца, а и възрастни хора обаче страдат от хрема. Едни хреми преминават за 3 дни, други не преминават за 30 и се усложняват къде със синузити, къде с отити. Няма как да спрем патологията. Ние живеем в град с мръсен въздух, недобре обслужен комунално и това допълнително разболява, особено дечицата.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
5WT1


Всичко за коронавируса
Още новини
Увеличаване на капитала на лечебни заведения ще обсъжда Здравната комисия към СОС
26.11.2024 12:10:26

Увеличаване на капитала на лечебни заведения ще обсъжда Здравната комисия към СОС

Увеличаване на капитала на Университетската Първа МБАЛ „Св. Йоан Кръстител“ и ДКЦ 30 ...

Проф. Такоров: Съвременните технологии водят до значително намаляване на тежките операции
26.11.2024 11:19:26

Проф. Такоров: Съвременните технологии водят до значително намаляване на тежките операции

Три са основните полета за технологично развитие на медицината в момента. Това каза в подкаста на ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...