9 жени са били лекувани в УМБАЛСМ „Пирогов“ след като им е бил поставен ботокс в периода 11-15 януари. Това съобщи пред БНТ доц. Мария Димитрова – началник на клиниката по нервни болести в болницата.
„Към момента имаме 4 пациентки, които са хоспитализирани и са на лечение при нас. Вчера постъпиха три дами. В рамките на почивните дни са потърсили консултация още 3 пациентки, от които две са със симптоми от поставяне на ботокс и една дама се свърза с мен по телефона, за да обсъдим оплакванията й“, уточни доц. Димитрова.
По думите й за първи път се случва да имат подобна ситуация в „Пирогов“.
„Не е редно да се поставя ботокс при козметик. Ботоксът е регистриран медицински продукт и би трябвало да се поставя от лекар – дерматолог. Всички жени, които са лекувани при нас, са поставили ботокса в периода между 11-15 януари. Оплакванията възникват 2-3 дни след манипулацията. Те се изразяват с падане на клепачите, двойно зрение, мускулна слабост. Това са основните оплаквания. Една от жените има тежко нарушение на гълтателната функция, при което й е поставена назогастрална сонда“, каза доц. Георгиева.
Тя допълни, че всички дами са потърсили помощ, но докато не е бил съобщен първият случай, повечето пострадали не са намирали смелост да се консултират по-специализирано. „Пациентките са на лечение, а и самият ботокс сам се разгражда в рамките на 4-6 месеца. Възстановяване има“, каза още доц. Георгиева.
По отношение на антитоксина, с който се лекуват две от пациентките в „Пирогов“, доц. Мария Георгиева каза, че „първото изречение в кратката характеристика на продукта е, че трябва да се поставя от висококвалифициран медицински специалист“. „Да сложиш противоотровата на една отрова не е като да си сложиш физиологичен разтвор“, каза тя.
Нели Георгиева, зам.-председател на Асоциацията на пациентите на естетичната медицина, заяви, че е практика хора без подходящо образование и квалификация да извършват подобни процедури.
„Постоянно се пускат запитвания за хора, които имат съмнително образование, обаче са доста популярни в социалните мрежи. И респективно някой трябва да направи разследване какво седи зад тяхната квалификация“, каза тя.
Георгиева смята, че много хора се подвеждат покрай „промоцията“, защото тогава подобна процедура струва между 250 -300 лева. Реалната цена е от 600-900 лева. Хората трябва да поставят под съмнение подобни акции на хора, „които слагат титлата д-р пред името си“. Трябва да се сезират органите и да се направят проверки, категорична беше Нели Георгиева. Нейната хипотеза е, че е възможно да има „някакви проблеми с продукта“. Има сигнал от един от дистрибуторите на ботокс, допълни тя.
„Тези чужденки, които го практикуват, са поръчвали ботокса онлайн, което означава, че няма митнически контрол. Жената, която ги е инжектирала, след това ги е инжектирала и с някакви други медикаменти, за които казвала, че „ще ги оправи“ с тях. Стряскащо пада възрастта за подобни процедури и терапии против бръчки“, каза още Нели Георгиева.
И доц. Мария Димитрова, и Нели Георгиева се обединиха около това, че след подобна процедура трябва да се наложи практика да се издава паспорт за медикамента, който е поставен.
Козметичката Арина Гудз, заради която се предполага, че 11 жени се озоваха в болница с усложнения след поставяне на ботокс, е руска гражданка. Това разкриха в своя публикация BG Elves.В Търговския регистър пише, че фирмата ГУУДЗ ЕСТЕТИК е собственост на Арина Олеговна Осипова - гражданка на Руската федерация.