Седем болници у нас ще разполагат със специални комисии, които ще издават протоколи на нуждаещите се от кислородолечение. Четири от тях са в София, а останалите – в Пловдив, Варна и Плевен. НЗОК ще заплаща до 80 лв. на месец за кислороден концентратор, като при първоначалното му отпускане ще се предоставя безплатно комплект с нужните консумативи. Според договореното към момента, кислородните концентратори ще се отпускат от всички болнични аптеки, сключили договор с НЗОК за медицински изделия за кислородолечение.
Всичко това е договорено в разговори между специалисти по белодробни болести и представители на НЗОК през миналата година.
Последните разговори с Касата по тази тема са водени през май 2024 г., с идеята домашното кислородолечение да започне да се покрива от фонда през втората половина на годината, но това не се е случило, тъй като засега е готов единствено протоколът, който трябва да се изписва на пациентите. Всичко останали административни процедури, предшестващи и последващи издаването му, все още не са разписани.
Това стана ясно от думите на председателката на Българското дружество по белодробни болести (БДББ) проф. д-р Диана Петкова пред БНР. Тя изрази очакване и надежда, че при подписването на предстоящия Анекс към НРД този месец домашното кислородолечение ще бъде включено в него.
Лечението ще се покрива за пациенти с ХОББ и дихателна недостатъчност, пациенти с цистична фиброза, идиопатична белодробна фиброза, идиопатична пулмонална хипертония, уточни още проф. Петкова.
По думите й предстои да се разпишат амбулаторните процедури, които касаят медицинската дейност по назначаване на лечението – идентифициране и оценка на пациентите, както и дълготрайното проследяване и мониториране на ефектите от медицинските специалисти.
„Оценката на един такъв пациент става не като се изписва от болницата, а когато е в стабилно състояние – поне осем седмици след като е дехоспитализиран по повод остро заболяване. Оттам нататък има институционализирани няколко центъра, базирани в университетски болници в страната, които в предварителни разговори с НЗОК коментирахме, че ще бъдат пилотни структури, за да видим къде този процес има пробойни и какво може да се оптимизира, а след един период от примерно шест месеца към тези структури, за да се разшири достъпът на пациентите в страната, ще бъдат включени всички специализирани белодробни болници, които покриват териториално България, така че пациентите да не пътуват до София или до големите университетски центрове“, обясни председателката на БДББ.
Тя разказа и за пътя, по който се предвижда да премине един пациент, за да получи домашно кислородолечение по Каса:
„Пациент, който е показан за домашно кислородолечение, трябва да премине през оценка в един от институционализираните центрове, където ще бъде оценен от екипите там. Оттам нататък ще се изпише кислородният концентратор, когато болният има показания, след което по електронен път протоколът попада в НЗОК, получава се разрешението за кислородолечение и оттам нататък пациентът трябва отново да се върне в този център, където да бъде определена дозата, за да може той да бъде тестван, да бъде обучен той и неговите близки как да боравят с кислорода вкъщи, какво трябва да знаят, какво трябва да съблюдават, какво не трябва да се допуска в помещението, където се провежда кислородолечението – примерно, че там не трябва да се пуши, че пациентът не трябва да повишава самоволно определения дебит, защото това го поставя в риск; как да обслужва този концентратор, в какви ситуации трябва да информира екипа, който ще се грижи за него“.
След това пациентът трябва да получи кислородния концентратор от болнична аптека, като според лекарите добрият вариант е такива апарати да се отпускат само от аптеките, намиращи се в лечебните заведения, които ще наблюдават и обучават пациентите, обясни още проф. Петкова.