Увеличените инвестиции в здравните ресурси в размер на 27,4 млрд. евро могат да предотвратят разходи за психично здраве в размер на 122,9 млрд. евро, което е повече от една четвърт от разходите на здравната система и обществото взети заедно. Това показва последният доклад на Headway за психичното здраве, който беше представен от италианския мозъчен тръст The European House – Ambrosetti (TEHA) и Angelini Pharma в Европейския парламент.
Като се има предвид, че националните здравни системи и обществото като цяло в момента харчат 430 млрд. евро годишно за проблеми с психичното здраве, това означава, че повече от една четвърт от тези разходи могат да бъдат спестени и инвестирани на друго място, се казва още в доклада.
Най-новото издание на доклада предоставя ясна стратегия за това как правителствата могат да направят значителни спестявания и да подкрепят психичното здраве на населението си по-ефективно. Данните показват, че страните с ниски и средни доходи трябва да се стремят да инвестират поне 6.5% от общия си бюджет за здравеопазване в услуги за психично здраве, докато страните с високи доходи трябва да достигнат или поддържат праг от поне 10%. Въпреки това в момента само седем от 28 страни отговарят на тези цели.
„Психичното здраве не е само здравен проблем — то е основна грижа, която засяга всеки аспект от живота ни, от образованието и заетостта до проектирането на общности и социалната политика. С психичните разстройства, които вече представляват една трета от заболяванията в Европа, е наложително да преминем отвъд реактивната грижа и да инвестираме в проактивни, координирани обществени стратегии за психично здраве в всички области на политиката. Само чрез такива всеобхватни и междусекторни усилия можем да изградим Европа, в която всеки гражданин има възможността да процъфтява, както психически, така и физически“, каза Ругеро Разза, член на Европейския парламент.
Докладът също така предлага сравнителен анализ на психичното здраве в 27-те държави-членки на ЕС и Великобритания, използвайки 54 ключови индикатора за представяне.
Данните показват, че европейските страни са подобрили реакцията на здравните си системи към нуждите от психично здраве със 7% в сравнение с 2022 г. (средният резултат е нараснал от 4.9 на 5.2), въпреки значителното увеличение на разпространението на психични здравословни състояния като депресия (+14%) и тревожност (+20%) в сравнение с преди пандемията. В някои страни като Дания, Франция, Латвия, Люксембург и Великобритания се наблюдава положителна тенденция, но в повечето държави от ЕС се наблюдава негативна тенденция в разходите за психично здраве. Повечето тях показват намаляване на готовността си да отговорят на нуждите от психично здраве в училищата, работните места и обществото като цяло.
„Нашият анализ показва множеството детерминанти на психичното здраве, които могат да станат причина индивидите да развият състояния като депресия и тревожност. Само мултидисциплинарен подход може да доведе до най-добрите резултати. Например данните ясно показват положителната възвръщаемост на инвестицията, която правителствата и техните граждани могат да получат, когато увеличат държавните разходи за психично здраве и социални услуги. Като се има предвид, че само седем от 28 страни в момента отговарят на предложеното ниво на инвестиции в услуги за психично здраве, има спешна нужда от действия“, каза каза Елиза Милани, координатор на проекти и консултант в сферата на здравеопазването в TEHA.