!
Неделя, 08 Септември 2024
14
февр
2
 

До 2025 г. 50% от случаите на хепатит В и С у нас трябва да бъдат диагностицирани

Вторник, 14 Февруари 2023 | 17:47:57
2

СЗО е издала директива до 2030 г. 90% от инфектираните с хепатит Б и С  да бъдат доказани, а от тях – 80 на сто да бъдат лекувани. Нашата програма за превенция и лечение с хоризонт 2025 г. си е поставила за задача 50 на сто от случаите да бъ

СЗО е издала директива до 2030 г. 90% от инфектираните с хепатит Б и С  да бъдат доказани, а от тях – 80 на сто да бъдат лекувани. Нашата програма за превенция и лечение с хоризонт 2025 г. си е поставила за задача 50 на сто от случаите да бъдат диагностицирани и 60-70% от тях да бъдат лекувани.  Това каза пред БНР проф. д-р Красимир Антонов, председател на Българското дружество по гастроентерология.

По думите му прекалено дълъг е периодът между диагностиката и лечението на тези пациенти и той трябва да се скъси, По думите му сега се лекува едва 2% от инфектираните от двата вируса.

"Хората, които са заразени с хепатит В и С обикновено са такива, които имат рисково поведение. Хора, които са използвали венозни наркотици или рисков начин за използване на наркотични средства. Тъй като информацията за вирусните инфекции е широко разпространена, тези хора извършват профилактични изследвания и се установява, че са заразени. За съжаление по-голямата част от нашите пациенти са хора над 60-годишна възраст, от т.нар. поколение на бейби бумърите – родени между 1945 и 1960 г., заразени в миналото поради използването на недостатъчно стерилизиран медицински инструментариум. Това са хора с клинични оплаквания и вече развита чернодробни болест“, каза проф. Антонов.

Той подчерта, че тези инфекции са доста коварни. „Само 15% от пациентите, инфектирани с хепатит С, развиват остър хепатит, пожълтяват и разбират, че са инфектирани. Останалите 85% развиват инфекция, без да имат никакви симптоми и това продължава десетилетия. Те просто нямат никакви оплаквания. В рамките на 30 години от момента на инфектиране чернодробната болест вече е много напреднала. При хепатит В голяма част от възрастното население се разболява, но само 15% става хроничен носител на тази инфекция, като една трета от тях могат да развият тежка чернодробна болест“, поясни хепатологът.

Проф. Антонов припомни, че според промените в Наредбата за профилактичните прегледи, направени през лятото на миналата година, вече може да се прави изследване за хепатит В и С при хора над определена възраст - 40, 45, 50, 55 и 60 години. Допълнително веднъж на 5 години здравноосигурените могат да се изследват за завишени чернодробни показатели.

„Това прави България една от малкото държави, които въвеждат национален скрининг за откриване на хронични хепатит В и С. По този начин ще намерим тези пациенти, които не се чувстват болни и носят в себе си вируса. Това е единственият начин тези пациенти да бъдат открити – чрез такива скринингови програми. Радостно е, че броят на насочените пациенти с новооткрити вирусни инфекции В и С много се увеличи, т.е. действително личните лекари са започнали да използват тези възможности и да насочват пациентите“, каза проф. Антонов.

„Нашата задача е да уточним степента на чернодробното увреждане. Когато чернодробната болест е много напреднала, трябва да имаме предвид лекарствата, които използваме. Хепатит С се лекува много успешно. Колкото по-рано се открие инфекцията, толкова и ефектът от терапията е по-висок, но когато болестта е чернодробна цироза и асцит пациентите могат да се лекуват само с едно лекарство. При хепатит В терапията на този етап не позволява изчистването на вируса от организма, а само потискането му и пациентът трябва да пие цял живот антивирусни медикаменти, затова се лекуват само пациентите с доказана чернодробна болест“, каза още проф. Красимир Антонов.

Той допълни, че хепатит В е много устойчив в околната среда.

„Ако в миналото е бил кръвен начин на заразяване, сега е характерен половият начин на заразяване и т.нар. контактно-битов начин, тъй като се намира и в слюнката. Затова при тези пациенти трябва да се изследват както най-близките хора – семейството, така и хора, които често ги посещават, цялата рода на практика. При хепатит С инфекцията се предава само по кръвен път - трябва да има контакт на рана с рана, кръв с кръв и при мъже, които практикуват секс с мъже. Смъртността е доста висока в световен мащаб. Между 3 и 4 милиона годишно починали вследствие на хепатит В и С и усложненията на чернодробната болест, които предизвикват. Освен чернодробна увреда, могат да предизвикат и появата на първичен рак на черния дроб. Затова битката срещу вирусите е битка и за профилактика за рака на черния дроб“, завърши проф. Антонов.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
trKR

Методиев 12.06.2023 16:13:35

Много са зле нещата!Кандидат съм за лечение на хепатит В. Осем месеца,две хоспитализаций, ежемесечно изследвания и резултат за сега, никакъв.

Гост 15.02.2023 19:12:46

МЗ да си изпълнява програмите. Престъпление е да има лечение и хората да умират.


Всичко за коронавируса
Още новини
Нови случаи на западнонилска треска у нас
07.09.2024 09:52:48

Нови случаи на западнонилска треска у нас

Нови три случая на западнонилска треска у нас. Така от началото на годината случаите са общо шест ...

Можем ли да получим е-направление за специалист дистанционно?
06.09.2024 11:10:00

Можем ли да получим е-направление за специалист дистанционно?

Може ли личният Ви лекар да Ви издаде дистанционно електронно направление за преглед при специали ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...