Д-р Пенков, заработи ли вече новата агенция „Медицински надзор“?
Агенцията вече работи на много високи обороти. Само за ден тази седмица съм подписал около 10 искания за проверки по сигнали към тях. От 1 април досега има сигурно над 40 искания от страна на министерството за установяване на едни или други факти по сигнали на граждани и институции. Нямат и глътка въздух.
Формиран ли е напълно вече екипа на агенцията?
От 106 човека, колкото трябва да са по правилник, назначени са 99 и вече са заели местата си. Остават още седем души, като дефицита е основно в ръководните кадри. Все още не са назначени и двамата зам.-директори.
Каква е причината изборът да е толкова труден?
Нека Росен Йорданов да помисли и сам да избере заместниците си, на които спокойно ще може да се довери и с които да работи в екип. Много е важно какъв ще бъде екипа, затова никой от министерството не си позволява да му се бърка. Агенцията има много трудни задачи и много работа. Съжаляваме, че ги засипахме с проверки, но няма как – на тях разчитаме.
Всички от предишната агенция „Медицински одит“ ли са преназначени в „Медицински надзор“?
Само двама души от стария състав не са приели. Единият е отказал преназначение, предполагам, че е отишъл в НЗОК, а другият се е пенсионирал. Останалите са преназначени, макар и някои на различни позиции. Така че реално целият капацитет е събран.
А от Агенцията по трансплантации?
Почти всички от специализираните дирекции са преназначени в новата агенция. Факт е, че новата агенция се справи блестящо, след като четири-пет дни след формирането й възникнаха две последователни донорски ситуации. Пет човешки живота бяха спасени, благодарение на тяхната координаторска работа и на колегите в болниците.
На какъв етап е изграждането на Националната донорска програма?
На финала е. Бави се, защото целта не е просто да има нещо, а да бъде обсъдено с хората, които ще го работят. Затова изискваме становища от всички координатори по донорство. Много е жив диалога между тях, но точно това е и ценното при създаването на такава програма.
Сред големите промени от 1 април е и прехвърлянето на Фонда за лечение на деца в НОЗК. Как ще бъде решен проблема с плащанията директно към болници, които можеха да бъдат правени от Фонда, но не могат от Касата?
Става въпрос за случаите, когато разходите не вървят по линия на здравноосигурителните плащания. Оставили сме възможността лечение с неразрешени в България лекарства да бъде заплатено от МЗ. Бюджетът за лечението на деца е 12 млн. лв., с които могат да се покриват всякакви непредвидени ситуации. Колкото до работата на новата дирекция, справката до 16 април показва, че са приключени 51 случая от прехвърлените към НЗОК от ЦФЛД 146 неприключени преписки в процес на обработване. Нещата стават много по-бързо, защото всичко е на едно място. 18 случая извън тези, които са решени, са подготвени за подпис на управителя. За 10 от тях е било нужно само решение за осигуряване на транспорт. 35 броя са новопостъпилите заявления и вече са разгледани от Комисията. От 24-те неприключени заявления от Комисията за лечение в чужбина, която също премина към НЗОК от 1. април т.г., са разгледани 9 случая.
Беше ли изчерпан Фонда като самостоятелна агенция?
Не, не е изчерпан. Целта му беше главно да могат да се подпомогнат децата, нуждаещи се от лечение, по отношение на нещата, които не се финансират нито от Касата, нито от министерството. Тъй като се е разчитало само на дарения, е бил създаден и обществения съвет към Фонда. Постепенно обаче се превърна в бюджетна институция, второстепенен разпоредител на средства към министерството. Причината за преместването му беше изцяло в необходимостта всички услуги да са на едно място и хората, които имат нужда от Фонда, да не трябва по два пъти да вършат едно и също.
Какво се случва с даренията, които се правеха към Фонда?
Всички възможности за дарения се запазват и средствата могат да постъпват по линия на НЗОК, като се уточни, че е специално за лечението на деца. Интересно е обаче колко са били даренията в последните години. В отчета за 2018 г. държавната субсидия е била 9 млн. лева, а даренията – 74 176 лв. През 2017 г. е било по-добре – 12 млн. лв. бюджет, а даренията са били 165 000 лв. По сметката за лечение на деца постъпват също всички приходи от глоби за нарушения на Закона за закрила на детето, както се запазва и задължението по изборния кодекс невъзстановените суми от депозити за участие в изборите, да бъдат превеждани за нуждите за лечение на деца. Запазва се и възможността да се дарява за лечение на деца срещу преференции в Закона за данъците. Всички тези приходи влизат в НЗОК, но могат да бъдат използвани само целево.
Първата част на интервюто с д-р Бойко Пенков може да намерите тук.
Снимка: Надежда Ненова
Абе пич, вие му направихте на Роската незаконен УП и му преназначихте старите кадри. Няма как след тея данни за коупция, всички стари кадри да са там. Махнахте на хартия бабичката, но всички неини хора оставихте. Бабичката съветник, а неините хора взеха и контрола и регистрациите. Те старите хора имат поговорка, със стари ..... нов бардак ..... Назначенията са незаконни, ама вашия Боби и Гигито яко бачкаха.... Там нямат още длъжностни характеристики, а по закон трябва да се подписват, когато се връчват заповедите. Тук е въпроса що инспектората не влезне да ги провери, ама да се изкажем против Бобито и снаата, няма как. Гигито му я пробутахте, а тая ще го бутне Роската и ще набута директно по затворите. Дадохте му две две сгради и нали се сещаш как хората ще бачкат. Ако от тази агенция с тея кадри чакате нещо........ Бог да ни е на помощ.
Сигурно съветничката Златица дава новите опорни точки. Срам ме е вече да кажа къде работя
Другарю Пенков, с тези кадри няма как да успеете. В тази агенция, дали имат хората длъжностни характеристики??? И съвет: Глей само да не излезне некое апартаментче.....там на делаверка и да сдават.
Ще успеят, ще успеят... Нямат значение ни апартамнтчетата, ни къщите за гости с минерална вода, построени с Евросредства! Важното е да държат В ПОДЧИНЕНИЕ ПРАКТИКУВАЩИТЕ ЛЕКАРИ и да им РАБОТЯТ ДО ГРОБ на мутрите, мурвите им и работническата "аристокрация" край тях!