Огромен брой хора по света, преболедували COVID-19 с умерена тежест, могат продължително време да страда от „деформирано обоняние“, твърди група израелски учени от Hebrew University в Ерусалим в статия, публикувана в платформата MedRxiv преди партньорска проверка.
Заключението е, че месеци след преболедуването има хора, което страдат от паросмия - обонятелна дисфункция заради неспособност на мозъка правилно да разпознава миризми, или фантосмия – халюциниране на аромати, които реално не съществуват.
Такива случаи са наблюдавани при около 10% от пациентите. Те са споделили за загуба на обонянието си в началото на заболяването. След възстановяването подобни инциденти са зачестили – 47% от тази група е продължила да съобщава за паросмия и 25% - за фантосмия.
Проучването е проведено под ръководството на проф. Маша Нив от Факултета по земеделие, храни и околна среда съвместно с Глобалния консорциум за хемосензорни изследвания.
В него са били обхванати около 1400 души, които са били наблюдавани по време на боледуването, веднага след възстановяването и до 11 месеца, след като са се заразили. Между 2 и 11 месеца са траели оплакванията на 60% от жените и 48% от мъжете от отслабнало обоняние, до ниво под 80% преди заразяването. Вкусовите усещания на преболедувалите обаче са се възстановили доста по-бързо.
Проф. Нив напомня, че загубата на обоняние може да изглежда не чак такъв сериозен проблем, но в някои ситуации, като например теч на газ в жилището, то може да е опасно за живота.
При продължително персистиращи симптоми хората започват да чувстват дискомфорт, стават потиснати, защото не могат да се радват нормално на приятните аромати и на вкуса на обичани храни.
Наблюдаваните са пациенти преди ваксиниране. Учените допускат, че ваксините могат да намалят дела на изпитващите подобни проблеми.