Четирима души получиха шанс за втори живот, след като близките на 27-годишен мъж взеха благородното решение да дарят неговите органи, съобщават от Изпълнителната агенция „Медицински надзор“ (ИАМН). Донорската ситуация бе реализирана от екип на УМБАЛ „Света Марина“ ЕАД – гр. Варна, с координатор д-р Валентин Маринчев. Екипаж от състава на военновъздушните сили на Българската армия със самолет „Спартан” изпълни успешно задача по осигуряване на въздушен транспорт на медицински екип и донора, чиито органи бяха експлантирани в УМБАЛ „Св. Екатерина” – София.
В резултат на това 23-годишен мъж получи шанс за живот, след като екип на Военномедицинска академия, ръководен от доц. Васил Михайлов, извърши поредната успешна чернодробна трансплантация.
В УМБАЛ ,,Св. Екатерина” 25-годишен мъж получи шанс за живот, след като екип, ръководен от проф. Петков, успешно извърши трансплантация на сърце. В УМБАЛ „Александровска“ два медицински екипа от Клиниката по урология, с ръководители проф. д-р Красимир Янев и доц. Пламен Димитров, трансплантираха бъбреци на 51-годишна жена и на 50-годишен мъж.
Според информация от лечебните заведения пациентите са в добро общо състояние и остават под лекарско наблюдение в реанимациите.
Министерство на здравеопазването и Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ поднасят искрени съболезнования към близките на мъжа и изразяват благодарност и уважение за взетото в тежък за тях момент благородно решение да спасят човешки животи. Благодарност изказваме и на екипите на лечебните заведения, Министерството на отбраната и военновъздушните сили, ангажирани в процеса по донорство и трансплантация.
На снимката: Чернодробната трансплантация във ВМА
Всъщност Спартан има 600 летателни часа годишно, след което НАТО го приземява до следващата година. Тези донорски курсове подкопават бойната готовност на страната, защото ако има военни действия, Спартан вече ще е издухал часовете, разнасяйки дробчета и сърчица наляво-надясно. Използвайте военни джипки за тази цел - от тях има много и са яки.