Депутатите приеха създаването на Националната аптечната карта, като тя ще определя потребностите на населението на териториален принцип. Това стана на днешното заседание на парламентарната здравна комисия при гласуването на Закона за изменение и допълнение на Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина на второ четене
Картата ще определя потребностите на населението на териториален принцип. Националната аптечна карта съдържа областните аптечни карти; конкретните минимални потребности от аптеки за достъп на населението до лекарствени продукти и до видовете дейности по области, общини и населени места; разпределение на аптеките по брой на населението по области, общини и населени места; графично посочване на съществуващите аптеки върху картата на страната според вида на дейностите. Анализът на състоянието в областите, общините и населените места е изразен чрез броя на минимално необходимите магистър-фармацевти и помощник-фармацевти в областите, общините и населените места - според броя на аптеките; броя на минимално необходимите аптеки по видове дейности, недостига на аптеки по видове дейности.
От Закона отпаднаха задължението на фармацевтите да извършват дейности по промоция и наблюдение на здравето и възможността помощник-фармацевтите да извършват самостоятелно дейност. Отпадна и ценообразуването на медикаментите в Позитивния лекарствен списък с аргумента, че само Наредбата позволява гъвкавост при образуването на цените.
В закона беше записано създаването на единен национален код за информационни цели. Той трябва да съдържа списък с международните непатентни наименования и търговските наименования на лекарствените продукти, лекарствената им форма, съдържанието на активното вещество в дозова единица и количество в крайната опаковка.
Депутатите приеха и търговец на едро с лекарствени продукти, който продава на лечебно заведение лекарствени продукти на цена, различна от стойността им в Позитивния лекарствен списък, да се наказва с имуществена санкция от 3000 до 5000 лв., а при повторно извършване на същото нарушение - с имуществена санкция от 6 000 до 10 000 лв.
Притежател на разрешение за търговия на едро с лекарствени продукти, който пък не изпълни свое задължение, свързано с показателите за безопасност на лекарствените продукти, посочено в този закон, подзаконов нормативен акт или в Делегиран регламент (ЕС) 2016/161, се наказва с имуществена санкция от 5000 до 10 000 лева, а при повторно извършване на същото нарушение – с имуществена санкция от 10 000 до 20 000 лева, решиха още депутатите.
Председателят на парламентарната здравна комисия д-р Даниела Дариткова настоя ръководството на НЗОК да представи пред парламента анализ на Механизма за отстъпки, който ясно да показва дали отсъствието от него на биоподобните и генеричните лекарствата е оправдано, както и дали съществува риск прилагането му да доведе на изчезването от българския пазар на редица медикаменти. Председателят на Надзорния съвет на Здравната каса Жени Начева каза, че е по-добре този анализ да бъде предоставен на деветмесечието, когато ще бъдат налични всички необходими данни.