!
Вторник, 05 Ноември 2024
23
юли
1
 

Депутати предлагат е-система за медици в риск и паник бутони

Вторник, 23 Юли 2024 | 13:17:30
1

Създаване на специализирана електронна система, чрез която да може да бъде съобщавано за възникнали случаи на физическо и/или вербално насилие и „паник бутони“ за медиците, работещи във високорискови райони предвижда проект на решение за пр

Създаване на специализирана електронна система, чрез която да може да бъде съобщавано за възникнали случаи на физическо и/или вербално насилие и „паник бутони“ за медиците, работещи във високорискови райони предвижда проект на решение за предприемане на необходимите мерки и действия за предотвратяване и противодействие на насилието над медицинските специалисти, внесено от ГЕРБ.

 В проекта е записано, че в срок до 4 месеца от приемането на решението, министърът на здравеопазването трябва да предприеме действия за създаването на специализирана електронна система към МЗ, чрез която медицинските специалисти да могат да съобщават за възникнали случаи на физическо и/или вербално насилие. Събраната информация трябва да бъде анализирана и да бъдат предприети допълнителни действия с цел намаляване на тези случаи, както и чрез системата да бъдат идентифицирани високорисковите райони с цел предприемане на допълнителни мерки за противодействие.

На основание събраната информация министърът трябва да осигури на медицинските специалисти, работещи във високорискови райони, необходимите устройства, чрез които да може незабавно да се подаде сигнал до МВР и да се споделя местоположение при настъпил случай на физическо насилие. Срокът за осигуряването на устройствата е до 6 месеца от приемането на решението.

Според вносителите специализираната електронна система ще осигури по-ясна картина за проблема, както и ще бъдат насърчени медицинските специалисти да съобщават за него.

До два месеца от приемането на решението пък министърът на здравеопазването се задължава да предприеме действия за обучение на медицинските специалисти, което трябва да включва методи за разпознаване на пациенти и/или придружаващи ги лица, склонни към проява на физическо и/или вербално насилие; подходи за справяне с пациенти и/или придружаващи ги лица, склонни към проява на физическо и/или вербално насилие с цел предотвратяване ескалацията на напрежението; методи за оценка кога е нарушен балансът между състраданието от страна на медицинския специалист към пациента и проявата на физическо и/или вербално насилие от страна на пациента и/или придружаващи ги лица и насърчаване на медицинските специалисти да съобщават за случаи на проявено физическо или вербално насилие от пациенти или придружаващи ги лица.

Изпълнителните директори и управителите на лечебни заведения също трябва да бъдат обучени как да проследяват, събират информация и анализират честотата на проявите на физическо или вербално насилие от пациенти или придружаващи ги лица към медицинския персонал в съответното лечебно заведение, както и се да насърчи разработването на указания за предотвратяването му.

От ГЕРБ не смятат, че трябва да бъдат увеличени наказанията на агресивни пациенти, тъй като те са съобразени със степента на обществена опасност на деянието. „Невинаги увеличаването на наказателната репресия постига целения превантивен ефект, а чрез увеличаването й понякога се стига и до необоснован дисбаланс в цялостната система на наказанията. Това означава, че освен предвидените наказания в НК, които имат за цел да осъществяват и превантивна функция, са необходими и допълнителни мерки“, смятат вносителите.

От Националното сдружение на областните многопрофилни болница за активно лечение (НСОМБАЛ) заявяват в становището си по решението, че силно подкрепят предложените мерки и действия, предвид тревожните статистически данни за вербално и физическо насилие над лекари и медицински специалисти по време на изпълнение на служебните им задължения, което оценяваме като недопустимо и осъждаме. „Считаме че конкретните предложения и срокове са навременни и ще имат положителен ефект за превенция на насилието чрез целева подготовка и обучения на ръководителите и служителите на лечебните заведения“, казват от сдружението.

От БФС също заявяват, че подкрепят всички мерки и усилия за противодействие и преодоляване на последиците от насилието срещу медицински специалисти. „Създаването на електронна платформа за подаване на сигнали за случаи на насилие е подходяща мярка. Обучителните мерки са стъпка в правилната посока, но предвид голямата натовареност на медицинските специалисти изразяваме скептицизъм, че те ще се включат в подобни обучения“, казват фармацевтите в становището си.

Те обаче подчертават, че от текста на проекта не става ясно дали в обхвата му са включени всички медицински специалисти, в т.ч. магистър - фармацевтите. „Магистър - фармацевтите са достъпни по всяко време и често пъти стават обект на насилие. Настояваме проектът да се промени, като изрично се посочи, че не само работещите в лечебни заведения и то от определен вид (директори и управители), имат достъп до платформата за подаване на сигнали и че министърът на здравеопазването ще осигури на магистър-фармацевтите, денталните лекари и други медицински специалисти индивидуалните паник устройства. Проектът съдържа голяма неяснота относно индивидуалните паник устройства за връзка с МВР, тъй като решението не възлага ангажимент на органите на МВР. В момента няма подобна система, по която МВР да предоставя охрана и въвеждането на такава изисква висока степен на координация с МВР. Решението следва да се допълни в тази част и да се анализира предварително с МВР дали проектът е възможен. Също така като слабост на проекта е липсата на ангажименти за осигуряване на лична охрана и организация на работа при повишени нива на сигурност в държавните и общински лечебни заведения и центровете за спешна медицинска помощ“, пише още в становището на БФС.

Предвидено е решението да бъде гласувано в парламентарната здравна комисия в четвъртък, 25 юли. 

Проекта на решение може да видите тук.



Още по темата

Коментари по темата

Правила на форума за коментари
9Gzx

В края на уродливия ни ПСЕВДОпреход 23.07.2024 14:48:04

Нали и сега ги има тези бутони бре?? И??


Всичко за коронавируса
Още новини
Д-р Диманов с шанс да остане начело на ямболската болница
05.11.2024 12:10:26

Д-р Диманов с шанс да остане начело на ямболската болница

Д-р Панайот Диманов достига до третия етап от конкурса за изпълнителен директор на МБАЛ „Св ...

105 болници получават умни респиратори
05.11.2024 11:19:10

105 болници получават умни респиратори

На 6 ноември, сряда, ще започне доставката на ново поколение дихателни апарати (респиратори) в Бъ ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...