!
Събота, 23 Ноември 2024
12
окт
 

Д-р Цеков: През ноември ваксините срещу грип може и да свършат (Обновена)

Около 70 общопрактикуващи лекари са загубили живота си от COVID преди наличието на ваксини, каза д-р Брънзалов

Сряда, 12 Октомври 2022 | 12:38:17 Надежда Ненова


„Високият интерес към противогрипните ваксини ни дава основание да мислим, че към началото на ноември те могат да бъдат изчерпани. Има предварителни разговори с производителите да направят нова доставка при необходимост“. Това съобщи д-р Ва

„Високият интерес към противогрипните ваксини ни дава основание да мислим, че към началото на ноември те могат да бъдат изчерпани. Има предварителни разговори с производителите да направят нова доставка при необходимост“. Това съобщи д-р Валери Цеков – председател на  Българското сдружение по иновативна медицина, по време на пресконференция по повод Европейския ден за борба с грипа под надслов „Имунизации за по-дълъг живот“.

По думите му имунизационният обхват се е повишил чувствително след въвеждането на националната програма за ваксинация на хората над 65 години. „От 2% постигнахме 16%. Това е огромен скок напред“, каза той.

"Осигурени са 190 000 безплатни грипни ваксини в страната и още 160 000 за аптечния пазар. Всички практики на личните лекари са заявили количества, някои дори вече са ги получили. Има желание при контингента от пациенти, които трябва да се имунизира, мисля, че ще успеем да се справим с грипната вълна", коментира зам.-председателят на БЛС д-р Николай Брънзалов.

Около 70 общопрактикуващи лекари са загубили живота си от COVID, каза още д-р Брънзалов, но подчерта, че е ставало въпрос за време, в което сме нямали „оръжие“ за защита. „Сега, когато тази защита е налична, е важно колкото се може по-голям процент от населението да я има. Не обичам думата „грипче“. Няма такава болест. Сега е момента да се ваксинираме срещу грип, за да не се стига до неприятни ситуации“, каза той.    

Според д-р Брънзалов пациентите могат да си поставят и бустерна доза за COVID, и грипна ваксина и призова хората, които се съмняват дали са болни от коронавирус или от грип, да се обърнат към личните си лекари.

„Имунизацията срещу грип е най-добре да се направи октомври - ноември, възможно е и декември, но до Коледа“, посъветва главният държавен здравен инспектор доц. д-р Ангел Кунчев. Той беше категоричен, че нашият организъм има нужда от 3-4 седмици да изработи пълен имунитет.

„Тъй като Австралия и Нова Зеландия се сблъскаха с най-силната си грипна епидемия за последните си 5-6 години, очакваме, че вероятно така ще бъде и в северното полукълбо“, каза доц. Кунчев. Той подчерта, че общественият имунитет спрямо грипа е спаднал по време на COVID-19 и допълни, че ваксината против грип у нас ще е четиривалентна срещу щамовете "Виктория", "Камбоджа" "Вашингтон" и "Пукет".

„Обикновено през ноември започваме да хващаме отделни случаи, през декември бройката се увеличава, за да достигне пика в края на януари – февруари. За момента ситуацията е спокойна както в България, така на Балканите и Европа, каза още доц. Кунчев по повод разпространението на грипа.

Той коментира и възможността за разширяване на обхвата на националната противогрипна програма, която да обхване и хора под 65-години, но с хронични заболявания. „Имаме желание да го направим, но предвид икономическата ситуация, в която се намираме, е по-важно да сме сигурни, че програмата ще продължи в този й вид, а след това да мислим за разширяване. Сега има доста пречки за това. Съответните пациентски организации трябва да предоставят данни за хората с тежки диагнози, да ни кажат колко са и по какъв начин ваксината да достигне до тях“, каза доц. Кунчев.

„Последното нещо, което е нужно на страната ни е тежка грипна епидемия и нашата цел е да я направим по-малко тежка, да загубим по-малко хора, защото статистиката показва, че България е губила между 2 и 3 000 души от грип при тежките епидемии. На фона на близо 40 000, които загубихме от COVID, да загубим още хора, е недопустимо“, завърши главният държавен здравен инспектор.  

Проф. д-р Нели Корсун, завеждащ лабораторията „Грип и ОРЗ“ в Националния център за заразни и паразитни болести, каза, че осем респираторни вируса се изследват рутинно, а в момента има данни за циркулация на обичайните сезонни вируси. Тя посъветва хората да не подценяват грипа.

В началото на пресконференцията д-р Цеков прочете и писмо от представителя на СЗО в България д-р Скендер Сила, в което той говори за важността на ваксините за здравето на хората. „В продължение на повече от 2 века ваксините са помогнали да направим света по-безопасен – от първата ваксина, разработена за защита срещу едра шарка, до най-новите иРНК ваксини, използвани за предотвратяване на тежки случаи на COVID-19. Ваксините ни защитават като индивиди и ни помагат да се защитаваме взаимно като членове на глобалната общност. Грипът продължава да представлява сериозна потенциална заплаха за общественото здраве и годишната ваксинация срещу грип остава критичен инструмент за предотвратяване на грипа и неговите потенциално сериозни последици. Доказателствата в световен мащаб ни казват, че през повечето сезони хората на 65 и повече години носят най-голямото бреме на тежкото грипно заболяване, което представлява по-голямата част от свързаните с грип хоспитализации и смъртни случаи. Други рискови категории включват бременни жени, малки деца, хора с отслабен имунитет и хора с хронични заболявания. Най-добрият начин да се предпазите от грип е да си поставите ваксина. Противогрипните ваксини са безопасни, ефективни и основна мярка за предпазване от грип и намаляване на въздействието на епидемиите.“, предупреждава  в своето писмо до медиите д-р Скендер Сила, ръководител на офиса на СЗО за България.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
DA8S


Всичко за коронавируса
Още новини
Експерти: Държавата трябва да финансира дейностите по телемедицина
23.11.2024 12:58:21

Експерти: Държавата трябва да финансира дейностите по телемедицина

В Полша телемедицината и телемедицинските решения са изцяло поети от държавата. Това означава, че ...

730 медици са намерили смъртта си във военни конфликти в света от началото на тази година
23.11.2024 11:18:43

730 медици са намерили смъртта си във военни конфликти в света от началото на тази година

От 1 януари до 18 ноември 2024 г., в света са регистрирани общо 1246 атаки срещу медицински струк ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...