Вторник, 11 Февруари 2025
28
ян
6
 

Д-р Тодоров: Основният проблем на МБАЛ – Монтана е не финансовият, а кадровият

Вторник, 28 Януари 2025 | 16:18:25
6

МБАЛ „Д-р Стамен Илиев“ в Монтана завърши миналата година със счетоводна печалба от 52 000 лева, без просрочени задължения, без ангажименти към доставчици, персонал и всичко останало. Това заяви изпълнителният директор на лечебното заведени

МБАЛ „Д-р Стамен Илиев“ в Монтана завърши миналата година със счетоводна печалба от 52 000 лева, без просрочени задължения, без ангажименти към доставчици, персонал и всичко останало. Това заяви изпълнителният директор на лечебното заведение д-р Тони Тодоров, цитиран от БТА. Той очаква новото ръководство на Министерството на здравеопазването да обърне по-сериозно внимание на болницата в Монтана, която от две години не е получавала капиталови средства и всички подобрения прави със собствени пари.

През миналата година болницата в Монтана е изпълнила амбициозна строителна програма, като е вложила около половин милион лева в ремонти. Направен е цялостен ремонт на хирургичното отделение, като са обновени болничните стаи, лекарските кабинети, манипулационните, фоайето и отделението по реанимация. Благодарение на отпуснати средства от бюджета на община Монтана в хирургическото и реанимационното отделение са положени съвременни антибактериални настилки. Всяка година Общината помага доброволно на болницата в Монтана, макар лечебното заведение да е държавно, а не общинско и формално Общината да няма никакво задължение да прави това. Благодаря на ръководството на Общината и Общинския съвет за отпуснатите средства, заяви д-р Тодоров.

През 2024 година държавната болница в Монтана е обновила също отделението по пулмология и фтизиатрия, където е направен ремонт на болнични стаи, санитарни възли и е положена антибактериална настилка. В двора на болницата е изградено вертолетно летище за осигуряване на въздушен транспорт до София за спешни случаи, които изискват специализирано лечение в столични клиники.

Пак през миналата година за пръв път в болницата в Монтана е обособено отделение по трансфузионна хематология, изградени са подстъпи към отделението по диализно лечение.

„Основен проблем на областната болница в Монтана към момента не е финансовият, а кадровият. Доста лекари и сестри са в пенсионна възраст. Новите медицински специалисти не избират лечебните заведения в провинцията, а търсят такива в столицата и големите градове. Мисля, че трябва да се помисли за промяна в политиката на Министерството на здравеопазването, която да стимулира младите лекари и медицински сестри да избират болниците в по-малките градове“, коментира още д-р Тодоров.

Областната болница в Монтана дава стипендии на завършващи лекари, медицински сестри, специализанти, финансира курсове за обучение, изплаща командировки, осигурява минимум две минимални работни заплати на започващ работа млад лекар. Въпреки това младите лекари под 30 години в болницата са около 10 и няма много желаещи да постъпят на работа.

„Нашата болница работи с голямо натоварване и поема много случаи от съседните на Монтана области, само през хирургическото отделение годишно преминават около 4000 пациенти, като се правят около 2000 операции. В родилното отделение имаме над 700 раждания на година, включително тежки случаи от цяла Северозападна България. Проблемът е, че лекари и сестри остаряват, а на тяхно място трудно се намират нови хора, които да поемат работата“, заяви директорът на болницата в Монтана.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
qBTD

Гост 29.01.2025 09:34:37

Четете ли бе, ТОЛУПИ? Как се решава "кадровия" въпрос...

Гост 29.01.2025 09:30:25

Пенсионери "хибриди" вземат по 6 000 в МВР . В началото на 2024 г. бе направена промяна в Закона за МВР, която обвърза възнагражденията в МВР със средната заплата в страната от второто тримесечие на предходната година по данни на НСИ. Промяната в законодателството бе направена без необходимата финансова обосновка, въпреки, че става дума за милиарди. Пенсионираните полицаи, които по-младите наричат „хибриди“, си останаха в системата и продължиха да получават солидни заплати, пише Трафик нюз. Решението за повишаване на заплатите с 50 на сто, гласувано от ГЕРБ, ДПС, БСП, „Възраждане“ и „Има такъв народ“, влезе в сила от 1 януари 2025 г. То ще струва 1 млрд. лв. годишно, но се оказа, че не е обезпечено в бюджета. Към заплатите "хибридите" добавят и не по-малко добри пенсии, тъй като служителите на МВР се пенсионират с първа категория труд. Така при новите условия един пенсиониран работещ полицай си тръгва месечно с минимум 5-6 000 лева. Отделно към това има 300 лева за храна, добавки за прослужено време от 2 % за всяка година, близо 2 месеца платен годишен отпуск, коледни бонуси и пр. оциални придобивки. И това далеч не е всичко. Държават плаща социалните и здравните им осигуровки, които са 74% върху брутната заплата. Т.е, освен заплата и пенсия, данъкоплатецът плаща и 74% осигуровки на всеки работещ пенсионер. И така заплатата на един пенсиониран полицай, който се предполага че е вече в зенита на възможностите си, получава два или три пъти по-висока заплата от млад служител и не си тръгва преди да навърши 60 години, като по този начин спира и кариерното развитие на по-младите си колеги. „Докато ни държат – ще стоим“ е девизът на пенсионерите и със сигурност се споделя от мнозина. Кой би отказал по една министерска заплата месечно и то с мандат доста по-дълъг от министрите, които се сменят на всеки три месеца? В момента, по данни на синдикатите в МВР има 4 500 пенсионирани полицаи и пожарникари , 500 пенсионери , назначени по Закона за държавния служител и 1200 пенсионери по Кодекса на труда. Т.е 6200 пенсионери са в системата, което означава, че всеки десети служител е пенсионер. Абсурдът, който цари от години в МВР противоречи напълно с философията на ранното пенсиониране, което се полага на служителите на министерството. Ранното пенсиониране, максималния размер на пенсията и привилегиите, които получават под формата на 20 заплати , са заради тежките отговорности , които служителите на реда носят, докато изпълняват служебните си задължения. Щом обаче големият процент полицаи предпочитат да работят до 60 години и не считат, че са с изчерпан ресурс, тогава по всяка вероятност законодателят трябва да преразгледа Кодекса за социално осигуряване в частта, която касае сектор „Сигурност”. Подобна система, при която служителите на реда, да получават едновременно пенсии и заплати няма в нито една европейска държава, а едва ли има и аналог в света.

Гост 29.01.2025 08:56:55

Плоскомозъчието е по-опасно от плоскостъпието .Алооо затова нямате лекари и медсестри бе, кухи лейки Защото заплащането ви е жалко вързани за гнусната Касичка на комуномутрите. Що за логика е това не било проблем финансовия. Ами никой няма да ви дойде бе. За 10-18 ПЪТИ по-ниско възнаграждение от Австрия и дори Чехия

Гост 29.01.2025 15:59:12

Стига с това възнаграждение и да плюете по касата. Като не ви харесва, някой да ви кара насила да подписвате договор с нея. Излизаш на свободния пазар и си определяш цените. Но не, всяка година договор с касата и после плюене по нея.

Гост 28.01.2025 20:37:25

Тъй де, никаква връзка няма между финансовите и кадровите проблеми, вервайте!

Гост 28.01.2025 17:48:41

Kолегите не трябва да ходят в чужбина, и да "аргатуват" за 16 000 евро месечно на тия западняци, "евроджендъри", "либерасти" (нъл тъй дудне хибридната кремълска пропаганда, денонощно?), а да си останат у нас и кротко да слугуват на сикаджийските мутри, доносниците, лакеите и луксозните им пачаври, докато някой ден се огледат с тъжните си, уморени очи в посивялото огледало и разберат, че Животът им е преминал БЕЗВЪЗВРАТНО!


Всичко за коронавируса
Още новини
Стартира обществено обсъждане на ново фармакотерапевтично ръководство по медицинска онкология
11.02.2025 17:22:27

Стартира обществено обсъждане на ново фармакотерапевтично ръководство по медицинска онкология

Нови медикаменти и осъвременени терапевтични схеми са включени в актуализираното фармакотерапевти ...

Здравната комисия на СОС ще обсъжда трудовите договори на сестрите в детските ясли
11.02.2025 16:45:54

Здравната комисия на СОС ще обсъжда трудовите договори на сестрите в детските ясли

Проблемите с трудовите правоотношения на медицинските сестри в яслените групи на детските градини ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...